Faház festése, felújítása: UV ellenálló, időtálló: 30 év PROTEKTOR

A faházak évek óta nagy népszerűségnek örvendenek a telektulajdonosok körében, ugyanis nem csak sok  másnál olcsóbban beszerezhető az alapanyag, de rendkívül gyorsan fel is építhető segítségével egy hétvégi ház.

A természet közelségének érzete pedig a hétköznapokból sem hiányozhat, ugyanis a faházak modernebb változata, a rönkház, akár állandó lakhelyként is szolgálhat a megfelelő kialakítással. A fáról mindannyian jól tudjuk, hogy rendszeres karbantartást igényel, különben az idő vasfoga bizony igencsak meglátszik majd rajta, és nem csak esztétikai értéke romlik, de állaga is.

DSC00778

Milyen gyakran kell felújítani?

5-6 évente mindenképpen ajánlott felújítani a faházakat, s bár ezeket általában 50 évre tervezik, de ha már kétévente odafigyel arra, hogy külső felületük bevonatát megújítsa, azzal akár sokkal tovább is remek állapotban megtarthatóak azok, és meghibásodás nélkül használhatóak. Fontos tudnia, hogy mindig az eredeti bevonó anyagot célszerű alkalmazni,  ugyanis ha más típust választ, a tapadás terén hiányosságokra számíthat.

Kezdje a felújítást tisztítással!

A faházak külső felülete nem csak az időjárás viszontagságainak van kitéve, hanem a szennyeződéseknek is, melyek a hónapok során szépen lassan lerakódnak a fa felületén. A felújítás előtt tehát a kivitelezés minőségének szempontjából ajánlott alaposan megtisztítani, s ezáltal előkészíteni a fát arra, hogy a bevonó anyagok maximálisan eleget tudjanak tenni a rájuk szabott feladatoknak.

Érdekli, mennyibe kerül a Protektor hőszigetelő fafesték, amely 30 év időtállósággal rendelkezik?

Nézzük most lépésről-lépésre, milyen feladatai lesznek, ha faházát szakszerűen és hatékonyan szeretné felújítani!

A felület előkészítése

A gyantás foltok eltüntetése azért bír különös jelentőséggel, mert ezekre a bevonó anyagok nem tapadnak tökéletesen. Észteres hígítóval megszabadulhat a fa természetes velejárójaként megjelenő gyantától. Sima felületen kíméletes csiszolás a javasolt, ám ha idővel a faburkolat összeszáradt, úgy az erezetekből csak erőteljesebb behatással lehet a port eltávolítani, ehhez az erős szálú kefe ajánlott. A túl erős rányomás a tisztítás során nem javasolt, ezzel ugyanis további sérüléseket okozhat az egyébként is megviselt fa alapanyagon.

Jöhet az alap lazúr!

Bár az UV sugárzás ellen nem biztosít védelmet, de konzerválja a faburkolat külső felületeit a színtelen alapozó. A száradási időre érdemes odafigyelni, ezzel elérhető a tökéletes eredmény.

Száradás után színes lazur

A sötétebb színárnyalatú változatok már UV védelemmel is ellátják a burkolatot, ezen felül víztaszító hatással is bírnak, ami az állagmegőrzés szempontjából cseppet sem elhanyagolható. Azzal, hogy az egyes rétegek között türelmesen kivárja a száradási időt, egyenletes színt érhet el. Ahol a faanyagok összeérnek, célszerű alaposan eldolgozni a lazúrt a még jobb fedés érdekében, ezzel megelőzhető a nedvesedés okozta korhadás.

Vastaglazúr a fényesebb felületekért

Ha nem bizonyul elegendőnek a kétszeri átlazúrozás, akkor választható vastaglazúr is a bevonásra, amiből az oldószeres bevonók javasoltak. A vizes alapúak inkább kezeletlen faanyagokra ajánlottak. A száradási idő betartása a fedés és a tapadás érdekében vastaglazúr alkalmazásakor is fontos, sőt, finom csiszolással még hatékonyabbá tehető a tapadás két bevonat között.

Az igazán időtálló megoldás a hőszigetelő fafesték

A különleges, hőszigetelő fafesték speciális összetevőivel van jelen a piacon, és szolgálja a faházak felület-, és állagvédelmét, valamint természetesen a tökéletes hőszigetelést. A rendkívül rugalmas anyagot a nyers fáig letisztított, mélyalapozóval kezelt felületre kell felvinni, majd ott eloszlatni. Anyagából adódóan, mely apró, belül üreges kerámiagömböket tartalmaz, hőszigetel, és időtálló minőséggel szolgálja a faházak igényes megjelenését is.

Mitől más a hőszigetelő fafesték?

A kerámiagömböknek köszönhetően nem repedezik, az időjárás viszontagságai nem hólyagosítják fel a fát, s ezáltal mintegy védőburkot képez a faház alapanyaga körül. Nem kell tartani annak kiszáradásától sem, ami gyakran jelent problémát a fa esetében.

Mennyire lesz szükség belőle?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hőszigetelő fafestékből körülbelül 12,5 liternyi elegendő 19 m2 burkolására. Hosszú távon mindenképpen megéri ilyen mellett letenni a voksot, ugyanis nem csak funkcióját látja el tökéletesen, de az épület megjelenésén is sokat javít.

Rossz állapotban levő faház- mi a teendő? Felújítható még?

A fa igencsak időtálló minőséget képvisel, de elhanyagolva csúnyává és nehezen felújíthatóvá válik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy lehetetlen lenne újjávarázsolni azt. A titok a nyers fáig történő letisztítás. Ez elvégezhető legyezőtárcsás csiszolókkal, melyek ugyan hatékonynak mondhatóak az anyaglehordás terén, de tény, hogy a nagyobb fafelületek letisztítása ennek ellenére is időigényes munkának bizonyul. Porra biztosan számíthat a munka közben, így a maszk és a védőszemüveg viselése célszerű lehet. Ha sikerült a tisztítás, nincs más hátra, mint az alapozó, majd a fedőréteg felhordása, melyhez akár a már ismertetett kerámiagömbös hőszigetelő fafesték is kiválóan alkalmas.

Tisztítás homokszórással?

Mivel időigényes a nyers fáig történő csiszolás, így létezik egy olyan módszer mely gyorsabb, hatékonyabb, és nagy fafelületekhez kiválóan alkalmas. Ez nem más, mint a mobil homokszórás, mely során 6-7 bar nyomással érik el a kvarchomok szemcséi a fafelületet, és teljes tisztítást tesznek lehetővé. Ha nagyobb épületről van szó, a fafelület esetében ez a módszer bátran ajánlható.

Érdekli, mennyibe kerül a Protektor hőszigetelő fafesték, amely 30 év időtállósággal rendelkezik?

Árajánlatot kérek!