Hogyan varázsoljunk környezetbarát otthont magunknak?

Hogyan varázsoljunk környezetbarát otthont magunknak? Kerüljük a nyugati fekvésű épületek kialakítását. Ezzel lecsökkentjük a napfény általi túlságos felmelegedést és hűvösen tarthatjuk otthonunkat.

Hogyan varázsoljunk környezetbarát otthont magunknak?

1. Hogyan varázsoljunk környezetbarát otthont magunknak?

A környezetvédelem témája minden korábbinál gyakrabban előkerül manapság. A fenntartható fejlődésre való odafigyelés azonban nem kell, hogy azonnal monumentális méretekben menjen végbe, ugyanis a legtöbben saját környezetünk és szokásaink átalakításával tehetünk a kívánt változások érdekében.

2. Kerüljük a nyugati fekvést építkezés során!

A mindennapi ingatlanhasználat során korántsem mindegy, hogy mekkora összeget kell a hűtésre költeni. A sokszor tikkasztó nyarak is elviselhetőbbek olyan otthonban, amely fekvésénél fogva hűvösen tartható, méghozzá energia ráfordítás nélkül. Ha építkezés során kerüljük a nyugati fekvésű épületek kialakítását, azzal védelmet biztosíthatunk a napfény általi túlzott felmelegedéssel szemben.

3. Szigetelt panelek használata

Építkezés, lakásfelújítás során érdemes előnyben részesíteni az olyan szigetelt paneleket, amelyek könnyen felszerelhetőek, nem károsítják a lakók egészségét, és egyúttal hosszú időn keresztül szolgálják majd az otthon kényelmét, szigetelését. A tartós megoldások választásával a felesleges hulladékok létrejötte ellen is sokat tehetünk.

4. Környezetbarát anyagok a lakótérben

Minden korábbinál nagyobb népszerűségnek örvendenek az olyan beltéri falfestékek, amelyek alacsony, vagy ténylegesen nulla VOC tartalommal rendelkeznek. Saját egészségünk és a levegőminőség érdekében is tehetünk azzal, ha ezeket részesítjük előnyben, hiszen esetükben nem kell tartani a káros anyagok kipárolgásától, és így a szennyező hatástól.

5. Bútorok természetes alapanyagokból

Nem csak az ingatlan kialakítása, hanem a lakberendezés során is célszerű körültekintően megválasztani az alapanyagokat. Bútorainkat igyekezzünk úgy összeállítani, hogy a kemény fémek, káros festékek és folmaldehyd ne képezzék azok részét. Ezzel mind a gyártás, mind a mindennapi használat során a környezettudatosság mellett tehetjük le a voksot.

6. Optimális szigetelés minden évszakban

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a hőszigetelés fontosságát. Legyen szó akár a téli hidegről, akár a nyári forróságról, a környezeti hatások ellen mindenképpen védelmet igényel az ingatlan. Ma már többféle hőszigetelő rendszer mellett letehetjük a voksot, sőt, olyan festék is megfizethető áron elérhető, amely a kifogástalan fedés mellett az épület energetikai jellemzőit is jelentősen javítja. A fűtésre és hűtésre fordított kevesebb energia nem csak pénztárcánkat, de a környezetet is kíméli.

7. Energiatakarékosság a mindennapokban

Ma már nem jelenthet problémát olyan háztartási gépek beszerzése, melyek energiatakarékos működéssel szolgálják kényelmünket. Hűtőszekrény, szárítógép, mosógép, sütő beszerzése során törekedjünk arra, hogy az energiatakarékos megoldásra essen a választásunk. Egyébként az előző ponthoz kapcsolódva a hőszigetelésen túl a megfelelő nyílászárókkal is tehetünk a kevesebb energiafelhasználás és így a környezettudatosság érdekében.

8. Korszerű rendszerek a lakásban

A geotermikus hő-pumpa, a padlófűtés, vagy a fűtés, szellőztetés és légkondicionálás terén használatos HVAC rendszerek gondoskodnak arról, hogy az ingatlan mindennapi használata során megújuló energiaforrások kerüljenek alkalmazásra, vagy a felhasznált energia minimális szinten tartható legyen. A passzív házak esetében is gyakran alkalmazott megoldások ma már nálunk is mind inkább elterjedtek.

9. Figyeljünk közvetlen környezetünkre!

Fontos, hogy a környezettudatosság ne csak az ingatlan belső kialakítása és homlokzati részei kapcsán kerüljön fókuszba, hanem az élettér közvetlen környezetét illetően is. Figyeljünk a megfelelő hulladékkezelésre, lehetőleg ne használjunk olyan alapanyagokat kertészkedés során, melyek a talajba szivárogva káros hatással lennének a növény-és állatvilágra.

10. Napenergia napkollektor használatával

Hazánkban is egyre többen választják a napenergiában rejlő lehetőségeket. Házak, közintézmények tetőin mind gyakrabban láthatunk napkollektorokat, melyek segítségével évszaktól függetlenül felhasználható a megújuló energiaforrás.

11. Szellőztetés a tetőtérben

Ugyan a megfelelő hőszigeteléssel sokat tehetünk a kellemes belső mikroklíma érdekében, de korántsem mindegy, hogy miként sikerül megoldani a szellőztetést. Az ingatlan levegőjének cseréje nem csak a levegő páratartalmának elvezetése érdekében fontos, hanem a túlmelegedés elleni védekezés kapcsán is. A tetőtér szellőztetésével a probléma természetes módon bizonyul megoldhatónak.

12. Környezetbarát világítás LED égőkkel

Az ingatlan kialakítása során érdemes a nagy ablakfelületekre törekedni, ugyanis ezeken keresztül még a kevésbé napos hónapokban is sokáig elegendő fény jut be a helyiségekbe. Ennek köszönhetően kitolhatjuk a mesterséges világítás használatának szükségességét, amivel energiát spórolhatunk. A korszerű LED égők környezettudatos választásnak bizonyulnak és hosszú élettartammal állnak rendelkezésre.

13. Víztartályok a kertben

A kerti öntözés egy részét vagy akár egészét is megoldhatjuk víztartályok használatával. Ezek összegyűjtik a tetőről lefolyó vizet, az esővizet, amit kiválóan felhasználhatunk öntözésre, vagy a megfelelő rendszer kiépítésével akár a toalett öblítésére is.

14. Kertépítés hazai növényekkel

Ugyan az egzotikus növények kétségkívül jól mutatnak, de a hazai fajtákkal is igényes, esztétikus környezetet teremthetünk a házat övező területen. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez utóbbiak hasznosak a környezet számára, és akár termésüket, gyümölcseiket is élvezhetjük a nyári, őszi hónapokban. Az ilyen módon történő takarékoskodás pedig szintén a természettel szimbiózisban élés egyik megjelenési formája.

Árajánlatot kérek!