Klímavédelem fehér és hővisszaverő tetőfestékkel

Klímavédelem fehér tetővel

A hővisszaverésben nem csak a választott falfesték minősége játszik döntő szerepet, hanem annak színe is. Ez derült ki a NASA Goddard Intézetének és Columbia Egyetem közös kutatásának alapján. A vizsgálatok azért is aktuálisak, mert a nagyvárosokban egyre gyakrabban tapasztalni az úgynevezett hősziget-jelenséget, mint az történt 2011. legforróbb napján New York-ban is.

Valós a hőmérséklet különbség?

Nem véletlen javasolják a fehér színűre festett födémeket a szakemberek, hiszen az említett kánikulai napon a sötét színű tetők 76 fokra is felmelegedtek, míg a fehér színnel kezeltek esetében ennél 23,3 fokkal alacsonyabb hőmérsékletet mértek.

Ez nyilvánvalóan a lakások és irodaházak belső mikroklímáját illetően rendkívüli jelentőséggel bír, ugyanis nem csak a bent tartózkodás lehet így kellemesebb, hanem a légkondik által felhasznált rengeteg energián is spórolni lehet, ami nem utolsó a klímavédelem szempontjából. Vannak speciális hőszigetelő bevonatok, melyek hővisszaverő felületet képeznek így kevésbé melegszik át a tető.

A nagyvárosok sokkal melegebbek!

A már említett városi hősziget jelenség okánál fogva egy-egy forró nyári nap után akár 2-4 fokkal is magasabb lehet a hőmérséklet az éjszaka folyamán, mint az ugyanekkor, külterületen mértek. Ez egyértelműen arra vezethető vissza, hogy a városokban a sötét aszfalt, az épületek betonelemei, és a fémburkolatok is sokkal több hőenergiát nyelnek el, mint az erdők, a szántóföldek, vagy a mezők.

Várostervezés a takarékosság jegyében

Manapság egyre több olyan házat látni, melyek úgynevezett zöld tetővel ellátottak, vagyis élő növényzet borítja azokat, kifejezetten a már említett hőelnyelés megakadályozása miatt. Bár már Budapesten is több helyen találkozni ilyenekkel, de tény, hogy még mindig rendkívül drága megoldásnak bizonyul. Sokkal olcsóbban kivitelezhető, ha olyan bevonat kerül a tetőre, amely fehér színénél és összetételénél fogva visszaveri a hőt.

Előzd meg a veszélyes hőszigetek kialakulását!

Sajnos nem ritkán hallani a hőszigetek jelentette egészségügyi kockázatokról. A helyiségekben kialakuló extrém meleg akár haláleseteket, rosszulléteket is okozhat, de a rosszabb levegőminőség és a rendkívül magas áramfogyasztás klímára gyakorolt hatása sem elhanyagolható szempontok.

Nyaranta a hőmérséklet csúcsértéke hazánkban is egyre magasabb, így érdemes elgondolkodni a hővisszaverő festékkel történő falfestésen mind a homlokzatokat, mind a födémeket illetően. Az Elte meteorológiai tanszéke és az OMSZ közös vizsgálata alapján elmondható, hogy Magyarországon 2050-re akár 9-25 nappal is meghosszabbodhat a nyár, a hőség elleni védelem tehát egyre fontosabb szerephez jut majd.

Fehér színt az aszfaltra!

A lapos épülettetőket hagyományosan aszfalttal vagy kátránnyal szigetelik, mivel ezek ellenállnak a környezeti hatásoknak, könnyedén alakíthatóak, ám sajnos mindezek ellenére tény, hogy hőszigetelési szempontokból nem a legmegfelelőbbek. A fehér színnel történő lefestés mellett azonban a szakemberek azt is javasolják, hogy napelemek felszereltetésével is tegyünk a klímavédelem és persze a kellemesebb belső mikroklíma érdekében!

Árajánlatot kérek!