Oromdeszka, széldeszka felújítása festése 30 évi időtállóság

Bizonyára Önnek is meggyűlt már a baja az oromdeszka (más néven ereszdeszka , vagy régiesen mondva verébléc) felületkezelésével, gondozásával. Az alábbiakban kritikusan fontos információkat tudhat meg a tartós védelméről, mindenképpen olvassa el!

Ha esetleg még nem ismerné az oromdeszka fogalmát:

Dr. Németh György főiskolai docens (Széchenyi István Egyetem Szerkezetépítési és Geotechnikai Tanszék) által nyilvános oktatási segédletében használt szakszerű definícióval élve: az oromdeszka…

„nyereg- és félnyeregtetőknél az oromfalon túlnyúló tetősík lezárására a lécezéshez, a szarufához vagy a szelemenekhez szegezett deszka.”

Két-háromévente lecsiszolni, újrafesteni az oromdeszkát? Na neee!

Sokan ismerik ennek a folyamatnak a tortúráit… Ha meg akarjuk úszni a dolgot, és tovább halogatjuk, akkor egyre több idő elteltével egyre csúnyább, hámló, kifakult, esztétikusnak távolról sem mondható felületet kapunk cserébe. Ha pedig rászánjuk magunkat, akkor pedig bár szép újszerű felületünk lesz, de rengeteg időt és még több pénzt emészt fel az épület egyik legnehezebben elérhető pontjának, az oromdeszkának a felületkezelése. A magas elhelyezkedés miatt nem túl könnyen közelíthető meg, ezért legtöbben szakemberre is bízzák ennek a kritikus munkának a kivitelezését. Aki pedig a hálátlan munkáért el is szokta kérni a borsos árat.

Hogyan lehetne egy arany középút, hogy szép legyen az oromdeszka, de ne menjen rá az ember gatyája is?

Ez bizony már nem csak álom! A titok kulcsa a megfelelő felületkezelő anyag kiválasztásán van. Tulajdonságait tekintve, a fa szerves élő anyag, mely folyamatosan mozgásban van, ezáltal szerkezetváltozásokon megy keresztül, így lényeges, hogy a kiválasztott felületkezelés képes legyen ehhez alkalmazkodni, ugyanakkor tartós védelmet is biztosítson a fedett felületnek. Természetesen a vízhatlanság, ugyanakkor diffúzióképesség biztosítása sem elvetendő szempont az anyag kiválasztásakor.

A szakember munkáját bizony meg kell becsülni, ha már elvégzi a munkát, kellően honorálnunk kell fáradozásait, de miért ne spórolhatnánk azon, hogy ritkábban kelljen felfogadni? Ha olyan anyagot választunk az oromdeszka kezelésére, ami akár évtizedekig időtálló, rugalmas, védi a felületet úgy az UV sugárzástól, mint a csapadéktól, akkor bizony az egyszeri nagyobb befektetés, amit az anyagra fordítunk, hamarosan meg fog térülni azáltal, hogy nem kell 2-3 évente drága szakemberre költenünk.

De mégis milyen anyag tudja biztosítani a több évtizedes időtállóságot fafelületeken?

Hallott már a nanotechnológiáról? Belül üreges mikroszkopikus méretű kerámiagömböcskékről? A NASA-ról már biztosan. A NASA ismerte fel a kerámia által biztosított hővédelmi hatást, amit később az építőiparban is átvettek nanotechnológiás kerámiagömbös festék formájában. A vákuumizált kerámiagömböcskék belsejében különleges hőtechnikai elvek érvényesülnek, így a gömbök által alkotott felület hővisszaverésre, hővédelemre lesz képes.

De miért érdekes ez az oromdeszkánk esetében?

A kerámiagömböket tartalmazó festék fafelületekre is (fal-, fém-, illetve tetőfelületeken kívül) alkalmazható, és hővisszaverő hatása révén védi az oromdeszkát a kiszáradás és hőingás miatti repedésképződéstől, hámlástól. Ezen kívül a rugalmas kötőanyag vízlepergető, de páraáteresztő felületet képez, ami tartós, esztétikus, optimális szárazságú fafelületet eredményez. UV védelme pedig a fakulástól, színvesztéstől védi meg.

Ha ilyen jó, akkor biztos drága – gondolhatja Ön most magában

Azonban ha utánaszámolunk, hogy mennyi pénzt kidobunk, ha állandóan lecsiszoltatjuk, lekezeltetjük szakemberekkel, de a védelem nem lesz tartós, akkor bebizonyosodik, hogy ez egy megtérülő egyszeri befektetés. A megtérülés időpontját követően pedig a fennmaradó években, évtizedekben (jól látja, akár 30 év időtállóságot mutatnak erre az anyagra a teszteredmények) nincs más dolga, csak élvezni az esztétikus eredményt és a hasznot, hogy nem kell évről évre súlyos tíz- vagy százezreket költeni a fa felületkezelésére.

Mi ez az anyag és hol szerezhetem be?

Bizonyára ezek után már nagyon kíváncsi arra, hogy hogyan juthat hozzá ehhez a fantasztikus anyaghoz. A szóban forgó bevonat, ami akár évtizedekig megóvja fafelületeit, a Protektor kültéri hőszigetelő festék, ami nem csak falfelületek szigetelésére-festésére alkalmas, hanem a favédelemre is egy remek és hatékony megoldás.

Árajánlatot kérek!