Mik a penészképződési okai, milyen megoldások vannak?

A különféle nedvességi problémák megkülönböztetése néhány ismertetőjel alapján nem lehetséges, legfeljebb több ilyen ismertetőjel közös egybevetésével. (TÁBLÁZAT ALATT PENÉSZMENTESÍTÉSI TIPPEK KIFEJTÉSE!)

PáralecsapódásFüggőlegesen
felszálló
nedvesség
Vízszintesen beszivárgó
nedvesség
OkokPáralecsapódás hideg felületes, pl.: hőhidaknálAz épület nedves alapokon áll, nincsen megfelelő nedvesség lezárása, vagy falazat kapilláris tulajdonságokkal rendelkezikA külső falon jelentkező nedvesség tömítettség hiánya miatt beszivárog
A fellépés helye és idejeA külső falak tetején és sarkoknál, a hidegebb évszakokbanAz alaplapokban, külső falazatokban és belső falazatban magas talajvíztükör vagy nedves torlódás eseténKülső falakban gyakran nem szakszerű esővíz elvezetéskor
Só (vagy nitrát) kivirágzás a tapétánNemIgenLehetséges, tartós károk esetén
PenészképződésGyakran. Penészes felületek időről időre (nyáron) viszonylag szárazak lehetnek, ezért xerofil penészgomba gyakori kifejlődése Rendelkezésre álló tápanyagnál lép fel. Rendelkezésre álló tápanyagnál lép fel. Azonban fokozott sózással el lehet fedni.
Penészképződés erősen látható képek és bútorok mögött külső falakon vagy falak sarkánRendszerint igenNincs. (Nincs primer összefüggés)Nem. (Nincs primer összefüggés)
Nedvesség különböző falrészeken (mélységi mérőszonda használatával)Magas nedvesség a falfelületen, alacsony a fal belsejénNövekvő nedvességfokozat mélyebben fekvő falrészekből a magasabban fekvő részek felé. Nincsen nedvességfokozat a falazat külső és belső része közt.Gyakori nedvességfokozat a falazat külső oldaláról a belső oldala irányába.
Kiegészítő vízgőzforrásokbefolyása (pl. gyakori ruhaszárítás)IgenNem csupán a vízgőz befolyásolvaNem csupán a vízgőz befolyásolva

Penész okainak keresése, helyreállítási intézkedések

Bizonyítható beltéri penészgomba kifejlődés esetén az okokat fel kell tárni és meg kell azokat szüntetni, továbbá a szennyezett helyeket helyre kell állítani. Penészgomba helyreállítás az okok megszüntetése nélkül értelmetlen, mivel előbb vagy utóbb újra penészgomba kifejlődésével kell számolni.

Ezért aztán elengedhetetlen az bejáráskor a penészgomba kifejlődésétől felvilágosítást adni.

Okkeresés

Penészgomba kifejlődésének előfeltétele minden esetben a megnövekedett nedvesség bizonyos helyeken a lakásban. Az ilyen magas nedvességtartalom elvileg a következő főbb okokra vezethetők vissza. (További okok táblázatban)

Főbb okok:

  • akut nedvességkárok csőtörés, túláradás következtében
  • nedvességkárok hibás tetők miatt, különösen lapostetők, tetőszegélyek és ereszcsatornák
  • épületnedvesség új épületnél vagy az első beköltözés utáni hiányos kiszáradás miatti felújítás vagy elégtelen (a nedvesség támogatásához nem illeszkedő) szellőzés
  • megnövekedett nedvesség elégtelen tömítésből adódóan, mint pl. hiányzó vízszintes zárás (átnedvesedés csapóesőnél, felszálló talajnedvesség)
  • megnövekedett nedvesség felületi páralecsapódás által (hőhidak, magas levegő páratartalom), vagy ritkábban belső páralecsapódás kiesés által (pl. réteghatárok).

Különösen problematikus az átnedvesedés finompórusú anyagoknál, mint pl. a homokkő, fa, falap, vagy szigetelőanyag.  Beltéri penészgomba kifejlődés előfeltétele a megnövekedett nedvesség, amely épületkárokból vagy a lakást használók téves szokásaiból adódnak.

Az okot feltétlenül fel kell tárni és meg kell szüntetni

Csak az akut nedvességkárok esetében ismert közvetlenül az oka. Amilyen gyorsan csak lehet, mentőintézkedéseket kell bevezetni. Ennek során fontos az érintett területek gyors és teljes kiszáradása, hogy megakadályozhassuk penészgombák megtelepedését és kifejlődését.

Az egyéb nedvességi károkat leginkább akkor vesszük észre, amikor a penészgombák már kifejlődtek és elszíneződések formájában (penészgombafoltok) láthatóvá válnak illetve szagterhelés keletkezik. Minden esetben fel kell tennünk a kérdést az okokra vonatkozóan és ezeket egy bejárás által kell tisztázni.

Az elégtelen tömítettség következtében fellépő megnövekedett nedvesség általi penészgomba kifejlődése egyértelműen építési hibára vezethető vissza. Ezeket az építési hibákat többek között mélységi mérőszondákkal a falban lehet bizonyítani. A penészgombákat el kell távolítani és az építési hiányosságokat ki kell küszöbölni.

Leggyakrabban a penészgomba kifejlődése páralecsapódással összefüggésben lép fel. Ebben az esetben is valószínűleg valamilyen építési hiányosság rejlik (pl. hőhidak); ám előfordulhatnak hibás felhasználói szokások, vagy a kettő kombinációja. Bérleti jogi szempontból az okok tisztázása döntő jelentőségű.

Páralecsapódás

Páralecsapódás következtében keletkező penészgombakárok olyan felületeken fordulnak elő, amelyek utólag lettek felújítva, hogy jobb hőszigetelőképességet érjenek el (tömített ablakok, falhőszigetelések) vagy amelyek már az új hőszigetelési előírásoknak megfelelően lettek építve. Az ablakok megnövekedett tömítettsége által a természetes légcsere csökken.

A helyiségben képződő nedvességet ezekből a lakásokból többszöri szellőztetéssel kell kivezetni. Néhány nagyon tömített szerkezetnél és felhasználói tevékenységnél, amely nagy nedvességleadással jár, át kell gondolni, hogy milyen műszaki megoldás jöhet szóba a szellőzés szabályozására, mivel a nedvesség több, rövid ideig tartó szellőztetés után sem tudott kielégítő mértékben távozni

Penész – Rövidtávú intézkedések

Ha nem azonnal a felújítási intézkedésekkel kezdünk, akkor meg kell vizsgálni, hogy a szennyezett helyek átmenetileg lehetőség szerint a por felverése nélkül megtisztíthatók és fertőtleníthetők-e (pl. 70%-os etilalkohollal száraz, vagy 80%-os etilalkohollal nedves felületek esetén) vagy hogy van-e lehetőség arra, hogy a szennyezett felületeket átmenetileg lefedjék vagy különválasszák. Ezeknél az átmeneti intézkedéseknél is ügyelni kell a lenti a védőintézkedések betartására.

Az ecet segít?

A gyakran idézett ecetoldat használata legtöbbször nem célszerű, mivel sok építőanyag és különösen a mész semlegesítő hatású, ezenkívül az ecettel szerves táptalajt képeznek. Gombaölők használata beltéren szintén nem javasolt.

Szellőztetés

Célirányos szellőztetéssel és fűtéssel a szennyezett helyen a nedvesség csökkenthető és ezzel a további penészgomba kifejlődést behatárolhatjuk. Ezeket az intézkedéseket azonban csak akkor szabad foganatosítani, ha előtte a jelenlévő penészgomba spórákat eltávolítottuk, hogy elkerüljük a helyiség levegőjében a magas koncentrációt valamint a szekunder források kialakulását.

/helyes-szelloztetes-a-penesz-elkerulese-erdekeben/

Többszöri szellőztetés által valamint a fűtéssel továbbá a bútorok hátfalának a faltól való távolabbra tételével csökkenthető a helyiségben a fagypont átlépésének a veszélye és ezzel egy újabb penészgomba kifejlődés megelőzhető. Ez az intézkedés is csak akkor ésszerű, ha előtte a már jelenlévő penészgombaspórákat eltávolítjuk.

Penészgomba képződése bérlakásokban a törvény szerint bérleti hiányosságnak minősül. A gyakorlatban a penészgomba képződés okairól vita folyik, amelynek a vége legtöbbször az, hogy a vita – szakértők meghallgatásával – a bíróságon dől el.

Egészségügyi kockázat

Penészgomba kialakulása beltéren minden esetben egy higiéniai problémát jelent. Nem lehet kizárni egészségügyi kihatását sem. Ezért az egészségmegőrzés érdekében, lehetőleg bérlő és bérbeadó egyetértésével a károkat megfelelően kell kezelni. Penészgomba szennyezés alapján jelentkező egészségi panaszokra vonatkozó orvosi igazolások esetében fontos az, hogy megfelelő összefüggés felismerhető legyen a panasz és annak a penészgomba által történő kialakulása között.

A fenti utalások nem helyettesítik egy adott, egyedi esetben a jogi tanácsadást. A jogi helyzet és a fennálló jogok és kötelezettségek tekintetében a legjobb, ha a bérő és a bérbeadó időben tanácsadóhoz fordul. Olyan tanácsadó helyek, mint pl. a bérlői egyesületek, vagy a ház- és telektulajdonsok egyesületei segítséget nyújtanak.

A mi megoldásunk

A Protektor védőfesték alkalmazásával jelentősen csökkenthető a penész megjelenés a falakon (drága átépítés nélkül)!

Tanácsok penészes lakás penészmentesítésére!

Egy felújítás sikerének alapvető feltétele azon okok megszüntetése, amelyek a penészgomba kifejlődéséhez vezettek. Az építési károkat meg kell szüntetni és a lakás használóját fel kell világosítani arról, hogyan lehet a jövőben elkerülni penészgomba kifejlődését.

Penészgombák eltávolítása

A penészgomba által szennyezett anyagok felújítása vagy helyrehozatala azt a célt szolgálja, hogy a penészgombát teljesen eltávolítsuk. A penészgomba puszta megölése nem elegendő, mivel az elpusztult penészgombák is okozhatnak allergikus és ingerlő hatásokat.

Sima felületeken (fém, kerámia, üveg) az eltávolítás vízzel és átlagos háztartási tisztítószerekkel történhet.

Szennyezett porózus anyagok (tapéta, gipszkartonlap, porózus falazat, porózus födémborítások) nem tisztíthatók. A könnyen kivehető vagy kiszerelhető válaszfalakat ki kell venni és el kell távolítani. Nem kivehető anyagoknál (vagyis mélyebben beépített rétegeknél) a penészgombát teljes mértékben el kell távolítani.

Fa (bútorok) penészmentesítésére

Fa esetében az ún. fakékség (felületi szennyeződés a fafeldolgozás közben, amelyet az Aureobasidium pulluans gomba idéz elő) és az aktív penészgomba kifejlődés között egy akut, erős spóraképződéssel járó nedvességkár alapján lehet a penészgombákat megkülönböztetni. Normál fakékség esetén nincsen szükség felújításra. Ezzel szemben az aktív szennyezett fa nagyon nehezen hozható helyre és legtöbbször el kell távolítani. Kivételes esetben egy felületi szennyeződés lecsiszolással eltávolítható.

Zárt felületű szennyezett bútoregységek (székek, szekrények) felületét nedvesen meg kell tisztítani, szárítani majd alkalomadtán 80%-os alkohollal fertőtleníteni (gyulladás- és robbanásveszélyre valamint a belélegzésre ügyelni).

Kárpitozott berendezési tárgyak

Erősen szennyezett kárpitozott berendezési tárgyak (szofa, fotel) csak ritkán újítható fel elviselhető költséghatáron belül ezért általában eltávolítják azokat. Szennyezett háztartási textíliák (szőnyegek, függönyök) szintén csak magas ráfordítással hozhatók helyre, így egy új beszerzési kedvezőbb költségei miatt az eltávolításuk tűnik kedvezőbbnek.

Penészgombával szennyezett anyagok felújítása során igen magas spórakoncentráció kerül felszabadításra. Ezért egy felújítást csak megfelelő biztonsági- és munkavédelmi feltételek mellett, szakmailag kvalifikált személyekkel szabad elvégezni. Továbbá ügyelni kell arra, hogy pl. allergiáktól szenvedők, vagy korábban krónikus légúti megbetegedésben szenvedők, és a legyengült immunrendszerű személyek nagyobb egészségi veszélyezettsége nem zárható ki, így a személyeknek ezen köre nem végezhet felújítási munkákat.

A felújítás bekerülését a kár mértékével és a helyiség használatának milyenségével kell összhangba hozni. Ennek során az alábbiak játszanak többek között fontos szerepet:

  • szennyezett felület nagysága
  • szennyezettség erőssége (egyedi foltok vagy vastag penészborítás)
  • szennyezés mélysége (felületi vagy a mélyebb rétegekben is)
  • előforduló penészgombafajok (allergia rizikó, fertőzési rizikó, toxikus rizikó)
  • szennyezett anyag típusa (kivehető anyagok vagy a falazatban lévő)
  • használati funkció (raktár, lakás, óvoda, kórház).

Kisebb terjedelmű felújítások (pl. csak felületi szennyeződés, ahol a szennyezett felület nem haladja meg a 0,4 m2-t és nincsen építményi hiányosságok), amelyeknél egészséges ember számára nem várható kockázat, általában szakemberek bevonása nélkül is elvégezhetők, bár egy előzetes szakmai tanácsadás javasolt.

A példa kedvéért a következő eljárási mód alkalmazható:

Szennyezett tapéták ill. szilikonfugák eltávolíthatók, felületileg szennyezett helyek nedvesen lemosandók vagy porszívóval finomszűrővel (HEPA-szűrő) tisztítandók, majd 70-80%-os etilalkohollal az égési- és robbanásveszély figyelembevételével (csak kis mennyiséget kell használni, jól átlevegőztetni, nem szabad dohányozni és nyílt lángot használni) valamint a munkavédelmi szabályok betartásával (védőkesztyű, szájvédő, védőszemüveg) lehet kezelni.

A felújítást követően a felújított helyek finom porszemcséinek eltávolítása (finomtisztítás) következik. A felújítás során keletkezett, leeső és penészgombával szennyezett szemetet műanyag zsákokban a háztartási hulladékkal együtt lehet csomagolni. Kisebb terjedelmű felújítási intézkedések védőintézkedései: A penészgombát ne érintsük meg csupasz kézzel – viseljünk védőkesztyűt.

A penészgomba spóráit ne lélegezzük be – viseljünk szájvédőt!

A penészgomba spórákat ne ne engedjük a szemünkbe – viseljünk porvédő szemüveget. A felújítás befejezését követően tusoljunk és a ruházatot mossuk ki. A penészgomba a szembe kerülve allergikus tüneteket válthat ki.

Terjedelmesebb felújítási munkákat iparszerűen ezzel foglalkozó cégekkel kell végeztetni. Ennek során olyan cégeket kell megbízni, akik ilyen jellegű felújítási munkákban, az itt fellépő veszélyekkel, a szükséges védőintézkedésekkel és a figyelembe veendő előírásokkal és javaslatokkal tisztában vannak és megfelelő gyakorlattal rendelkeznek.

Fontos ennek során, hogy ne csak a felújító, hanem – a penészgombának való kitettség elleni megfelelő védőintézkedésekkel – a lakó is védve legyen a penészgomba szennyezés megszüntetése során.Ennek során figyelembe kell venni a lakás használójának egészségi állapotát.

Penészgombák terjedésének megakadályozása

Ezenkívül meg kell akadályozni azt, hogy a penészgombák a helyiség vagy az épület egyéb helyeire kiterjedjen vagy eljusson és ott esetleg újabb problémákhoz vezessen. Mindenképpen el kell távolítani a helyiségből a felújítást megelőzően az élelmiszereket és más tárgyakat, mint pl. gyerekjátékokat, ruházatot.

Nagyon penészgombakárok esetén a szennyezett területet pormentesen el kell zárni és egyéb intézkedéseket is kell tenni annak érdekében, hogy a penészgomba spóráinak szétterjedését megakadályozzuk, ezáltal penészmentesítsünk. A penész helyi megszüntetése után a környezet finom porszemcséit el kel, távolítani (fimomtisztítás). A felújítás befejezését követően egy „szabadmérést” kell végezni annak bizonyítására, hogy nincsen többé jelen megnövekedett penészgomba koncentráció.

Szakcégek védőintézkedései felújítási intézkedések során:

A felújítás alatt penészgomba nem juthat be más területekre. A személyzet és a lakás használójának védelme a penészgombának való kitettséggel szemben megfelelő intézkedésekkel (munkavédelmi intézkedések, pormentes lezárás) biztosítva kell legyen.

Árajánlatot kérek!