Az épületek jellemző szerkezetei

A festési és burkolási munkálatokhoz mindenképpen megértésre szorul az épületek felépítése, azok egyes szerkezeti elemeinek szerepe és jellemzői. Cikkünkben most ezeket vesszük sorra a megvalósítás sorrendjében kezdve az alapoktól egészen a burkolatok kialakításáig.

Kezdjük az alapozással!

Az építkezések az alapozással kezdődnek, az alapok viselik majd az épület terheit, ezért igen nagy jelentőséggel bír azok szakszerű kivitelezése. A megfelelő szilárd talajban síkalapokat szoktak alkalmazni, ha pedig nem rendelkezik kellő jellemzőkkel a környék talaja, akkor a mélyalapok készítése bizonyul a legjobb megoldásnak. A korábbi gyakorlat szerint téglát és követ alkalmaztak az alapok elkészítéséhez, napjainkban inkább a vasbeton és a beton az elterjedt.

Következhet a falazat felhúzása!

A megfelelő alapokra kezdődhet a falazatok felhúzása, akár a pinceszinttől kezdődően, akár a föld felszínétől. A fő-, vagy más néven teherhordó falaknak több típusát különböztetjük meg így külső és belső falak, lábazati falak, válaszfalak, orom-, és tűzfalak, valamint térdfalak is kialakításra kerülnek. Ezek felhúzásakor rendkívül fontos az alapanyagok szakszerű megválasztása. Nem csak a gazdaságossági szempontokat érdemes szem előtt tartani, hanem az időtálló minőséget is, így a hő technikai, a szilárdsági, épületfizikai jellemzőkre is ajánlott ügyelni, sőt, nem mindegy, miként viselkednek egymással kölcsönhatásban az egyes anyagok.

Kiemelt hangsúly a szigetelési munkálatokon!

Bitumenes lemezeket, fémlemezeket, valamint műanyag lemezeket szoktak alkalmazni a szigetelések kialakításakor. Ezek feladata a nedvesség elleni védelem, vagyis biztosítják ennek távoltartását a falazatokból, a padlószerkezetektől.

Fontos, hogy a megfelelő védelemben részesítsük a falakat terepszint magasságában, ezt a célt szolgálják a lábazatok. Segítségükkel nem csak esztétikussá varázsolhatjuk a homlokzatokat, de a nedvesség és szennyeződések ellen is megóvhatjuk azokat. A lábazatként leggyakrabban használta alapanyag a kő, a beton, a műkő, továbbá a többféle minőségben választható vakolat.

Áthidalók hőhidak nélkül

Egyenes, íves, vagy törtvonalú áthidalókat választhatunk, melyek feladata, hogy a nyílászárók feletti terhet a falazatokra továbbítsák. Fa, acél és vasbeton gerendákat szoktak alkalmazni készítésükhöz, ha pedig íves nyílás kiváltásokról van szó, akkor a kisméretű téglák, és a faragott kőelemek is bizonyulnak jó döntésnek.

Födém a teherviselés szolgálatában

Szintén az épület terheinek viselésében jut szerep a födémeknek, melyek gyakorlatilag a belső terek vízszintes lefedésére szolgálnak. Jellemzően gerendákat, gerendák közötti részeket kitöltő elemeket, továbbá üreges vagy tömör lemezeket szoktak használni. Szintén a födém tölti be az emeleteket elválasztó réteg szerepét. A fa éppen úgy gyakran használatos alapanyag, mint a beton, a vasbeton, az acél, továbbá az égetett kerámiák. Mindezeket egymással kombinálhatjuk is, természetesen a megfelelő technikai szabályokat szem előtt tartva.

A koszorúk olyan vasbeton szerkezetek, amelyek a födém és a falak találkozásánál kapnak helyet. A teljes méretű, csökkentett méretű, valamint előfalazott kivitelezésű változatokat a helyszínen állítják elő, és szerelik be.

Lépcsők a szintkülönbségek áthidalására

A lépcsők értelemszerűen a különböző szintek és eltérő magasságban levő alapok közötti közlekedést teszik lehetővé. Acélt, fát, vasbetont szoktak erre a célra felhasználni, de tereplépcsők esetén a beton, a burkolótégla, és a faragott kő is bevett szokásnak számítanak. Ha a helyszínen készül a lépcső, vagyis monolitikus, akkor zsaluzatra van szükség ahhoz, hogy elkészülhessen.

A válaszfalak feladata-miként nevükből is adódik, a főfalak által határolt teret helyiségekre osztani. Segítségükkel jönnek létre a minden otthonban jól ismert szobák, a konyha, a garázs, vagy éppen a fürdőszoba.

Szakmunka a kényelem biztosítása érdekében

A sokat emlegetett, és időnként bizony felújításra szoruló nyílászárókon keresztül biztosíthatjuk a megfelelő szellőztetést, a természetes megvilágítást, az ajtók pedig közlekedési célokat szolgálnak. A megfelelő üvegezés és a szakszerű beépítés azonban nem csak a fény miatt lényeges, hanem a hőszigetelési jellemzőknél fogva is.

Általában épületasztalosok kezei között készülnek a nyílászárók, ipari épületek esetében azonban gyakran fémes szerkezetekre esik a választás. Fontos a profi beépítés, különben hőhidak jöhetnek létre a nyílászárók környékén, melyek melegágyat jelentenek a penész számára. Azt is érdemes tudni, hogy a téli időszakban a legtöbb hő az ablakokon keresztül szokott távozni a lakásokból, ezért a hőszigetelt üveg és a nyílászárók minősége kiemelt jelentőséggel bír a takarékoskodás érdekében.

Tetőfedés, mint záró akkord

A csapadék és az időjárás káros hatásai ellen nyújt védelmet a tetőszerkezet, mely a felső födém felett helyezkedik el. Akkor beszélünk tető héjazatról, ha a bordaszerűen kialakított fagerendákra kerül re a pikkelyszerű fedőréteg. Legtöbbször a tetőszerkezet fából kerül kialakításra, maga a héjazat pedig betoncserépből, agyagcserépből, azbesztcement lemezből, vagy fémlemezből van.

Előre gyártott elemekkel kombinálva kapnak helyet a kémények a tetőszerkezetben, mintegy föléje magasodva. Szerepük egyértelmű, segítségükkel jut ki a szabadba a fűtés során keletkezett füstgáz. Rendszeres karbantartásukra, tisztításukra ajánlott odafigyelni, és legalább éves rendszerességgel elvégeztetni ezeket, hiszen a biztonság múlhat rajta.

Az ingatlan gépészeti kialakítása

Annak érdekében, hogy az ingatlanokat kényelmesen lehessen használni, és azok komfortossága biztosítható legyen, nélkülözhetetlenek a gépészeti szerelvények, amelyek gondoskodnak a hideg-, melegvíz ellátásról, a fűtésről, a gázellátásról. Szükség van továbbá az internet, a televízió működéséhez szükséges rendszerekre is. Az alapvezetékek és a szerelvények kialakításakor arra törekednek a szakemberek, hogy minél kevésbé láthatóak legyenek azok, előtérbe helyezve az esztétikus megoldásokat.

Hideg és meleg burkolatok

A vakolatok a falazat és a padlózat egyenetlenségeinek eltakarására szolgálnak, erre kerülnek majd rá a burkolóanyagok, amelyeknek rendkívül széles választékával találkozhatunk a szaküzletekben. Különbséget teszünk közöttük aszerint, hogy hideg, vagy meleg burkolatokról van szó. Abban az esetben, ha nedves helyiségek burkolásáról van szó, akkor a csempe kétségtelenül előnyt élvez a többi lehetőséggel szemben. A padló burkolásához minőségi és időtálló megoldásnak ígérkezik a fenyőfélékből készült hajópadló.

Árajánlatot kérek!