Beltéri fal festése lépésről lépésre [SZAKÉRTŐ TIPPEK]

Egy felület, vagy egy helyiség festéséhez szükséges alapanyagot lehetőleg egyszerre kell előkészíteni. A festésre alkalmas vizes műgyanta diszperziós festékek általában fehér színűek, az ettől eltérő színeket pigmentálással lehet beállítani. A különböző színű festékeket színkód alapján lehet gyárilag előállítani, illetve a kereskedő egységek is rendelkeznek színkeverő berendezésekkel.

Színkeverőgép

Amennyiben a színt a helyszínen keverjük, úgy a következőket kell betartani:

  • A színkeverést egy felületre, egy helyiségre egyszerre kell elvégezni.
  • A színező pasztából 0,5-3,0 súly százalék elegendő.
  • A fehér festékből tiszta sötét színeket nem lehet előállítani, mert a titándioxid tartalom ezt nem teszi lehetővé.
  • A világos pasztellszíneket minőségromlás nélkül lehet kikeverni.
  • A bekevert túl sok pigment rontja a festék tulajdonságait.

TIPP! Használj világosabb, melegebb színeket!

A színező pasztát először kis mennyiségű festékben kell felkeverni úgy, hogy teljesen homogén legyen. Ezután ezt a sötét színű oldatot kell a nagyobb mennyiségű festékhez hozzáadni, majd gondos keveréssel kell a végleges színt beállítani. Általában az azonos kötőanyagú és azonos felépítésű, illetve azonos márkanevű festékek elkeverhetők egymásban. A színeket a színkeverés szabályai szerinti lehet előállítani.

Egyes festék és vakolatgyártók a felhasználás előtt vállalják, hogy a műszaki terv homlokzati rajzai alapján elkészítik az épület színezésének tervét, illetve arra különböző variációkat dolgoznak ki. Ez a lehetőség elősegíti a megfelelő szín kiválasztását, az esztétikus környezetbe illő homlokzat kialakítását.

Hogyan készítsd elő otthon a faladat?

A vizes műgyanta diszperziós festékeket lakószobák, konyhák, vizes mellékhelyiségek, folyosók és lépcsőházak, stb. festésére használhatjuk. Festés előtt a szép és esztétikus megjelenés érdekében, teljes felületű gletteléssel sima alapfelületet kell biztosítani.

A vizes rendeltetésű helyiségekben a diszperziós festékek jól alkalmazhatók, tudnunk kell azonban, hogy a gáz égéstermékei a réteg alatti vakolatot megtámadják, ami a festék leválásához vezethet. A folyamat lassítását azzal érhetjük el, hogy olyan festéket használunk, amely viszonylag vastag filmet képez, így távol tartja az égéstermékeket a vakolattól.

TIPP! Használj ilyen esetben Protektor kerámiatartalmú festéket, mely időtálló!

A vizes műgyanta diszperziós falfestési munkáknál a következő műveleteket kell elvégezned, ezek a következők:

  • az alapfelület előkészítése,
  • a felület beeresztése, mélyalapozás, felület szilárdítás,
  • a felületi hibák, egyenlőtlenségek kijavítása, folt és simító tapaszolással, falcsiszolás, portalanítás,
  • alapozás, szívóképesség kiegyenlítése,
  • az esetleges hiányosságok kijavítása,
  • első (közbenső) vizes műgyanta diszperziós festékréteg felhordása,
  • második (átvonó) vizes műgyanta diszperziós festékréteg felhordása.

TIPP! Ha még nem tudod milyen beltéri festéket válassz ajánljuk figyelmedbe a Protektor beltéri falfestéket, amely hosszútávon megoldja festési gondjaidat: Protektor beltéri falfesték, nézd meg most>>.

Alapfelület előkészítése

A beltéri alapfelületek sokféle anyagból lehetnek és ezek állapota is eltérő lehet. Festhetünk betonra, új vagy régi vakolatra is.

A festésre kerülő felületekkel szemben a következő követelményeket támasztjuk:

  • Az új vakolat, vagy beton felület legalább 4 hetes legyen.
  • A vakolat minimális minősége Hvb1O.
  • A beton felületek zsalu leválasztó olajtól mentesek legyenek, az esetleges szennyeződéseket gőzborotvával, vagy megfelelő olajmentesítő szerrel kell eltávolítani.
  • A laza beton, vagy vakolatrészeket le kell szedni, a hibát ki kell javítani.
  • A beltéri felületeket gyári készítésű glett anyaggal javítsuk ki, folt vagy teljes felületű tapaszolással, illetve gletteléssel.
  • Régi, meszes festéssel ellátott vakolat felületekről a laza részeket le kell kaparni, a felület hiányosságait azok nagyságától függően habarccsal vagy glettel ki kell javítani.
  • A külső homlokzatokon csak a külső térben is alkalmazható fagyálló glettet és tapaszt szabad felhasználni.
  • Diszperziós festék bevonat felújítása esetén a felület lemosása, portól ill. az esetleges szennyeződésektől való megtisztítása és a hibahelyek kijavítása szükséges.

A régi enyves festékrétegek nem szolgálnak megfelelő alapfelületként diszperziós festékek számára, ezért az enyves festéket vizes mosással fel kell puhítani, utána kaparással el kell távolítani a fal felületéről.

TIPP! Az enyves festékréteget mindenképp távolítsd el!  Használj Protektor mélyalapozót!

Az egyenetlenségeket az ismert módon lehet kijavítani. A gipsz és azbesztcement, valamint a különböző fa alapanyagú felületeket a szívóképesség csökkentése és a foltosodás megakadályozás miatt mélyalapozóval kell kezelni. A felületeket a bevonat elkészítése előtt alaposan portalanítani kell. A felület egyenletes szívóképességű legyen, ezt a felületi tulajdonságot alapozók felhordásával lehet biztosítani.

A felület mély alapozása, felület szilárdítása

A felületek mély alapozására akkor van szükség, ha az porózus szerkezetű, erősen szívó, vagy szívóképessége nem egyenletes. A mély alapozókkal szükség szerint szilárdíthatjuk a felületet, megköthetjük a laza szemcséket, elősegíthetjük a tapaszok jobb tapadását.

Mire nem alkalmas a mélyalapozás?

A mély alapozók nem alkalmasak erősen tönkrement, málló, laza, fagykárt szenvedett vakolatok minőségének javítására. Ilyen esetekben a biztos megoldást a teljes felületű vakolateltávolítás jelenti úgy, hogy utána a követelményeknek (pl. kiszellőző, hőszigetelő alap) megfelelő új vakolatréteg készül. A felhordást portalanítás után korongecsettel, vagy hengerrel kell elvégezni.

Mélyalapozás ellenőrzése

A mély alapozókat próbafelületen végzett felhordással ellenőrizni kell. A kefével felhordott mély alapozó a száradás után nem maradhat a felületen, tehát az alapnak a felhordott mennyiséget teljesen el kell szívnia. A megfelelő eredmény elérése érdekében a mély alapozót a gyártmányra jellemző mértékben hígítani kell.

A mattra száradt felület megfelelő, a fényesre száradt viszont csökkenti a rá kerülő festékréteg tapadását. Amennyiben a mély alapozás után a felület mégis fényesre száradna, úgy az egész felületet az alapozó hígítójával átnedvesített ronggyal át kell törölni.

Falcsiszolás alapozás

A falfelületet megfelelő finomságú csiszolópapírral, vagy vászonnal csiszoljuk. A felület legyen száraz annak érdekében, hogy teljesen sima aljzatot lehessen kialakítani. A csiszolást egy lécre, vagy deszkadarabra hajtogatott csiszolópapírral végezzük. Az utána következő portalanításhoz lehetőleg ipari porszívót használjunk.

A vizes műgyanta diszperziós falfestékek alapozása azt a célt szolgálja, hogy csökkentse a glettelt felület szívóképességét, másrészt pedig jó tapadást biztosítson. Az alapozáshoz a speciális gyári készítmény alkalmas.

TIPP! Műanyag diszperziós festékek alapozásához használd a a Protektor mély alapozót!

Az alapozó felhordása előtt próbafelhordást kell készítenünk ahhoz, hogy a megfelelő sűrűséget be tudjuk állítani. Az alapozáshoz használt alapozó hígításának mértékét a felület nedvességtartalmától és szívóképességétől függően kell beállítani. Figyelembe kell venni a környezet hőmérsékletét és a festék viszkozitását is.

A kevésbé hígított alapozóból a száraz felület gyorsan kiszívja a vizet (elszívja a diszperzióból), a műgyanta részek nem tudnak a felületbe szívódni, hártyaszerű vékony réteg képződik. Erősen szívó alapok esetén a hígítás elérheti a festékhez viszonyított másfél-kétszeres víz hozzáadásának mennyiséget is. A felületek szívóképességét vízzel történő előnedvesítéssel is lehet csökkenteni. Ezt megfelelő mennyiségű vízpermet felületre vitelével lehet biztosítani. Az alapozás akkor megfelelő, ha az alapozó beszívódik a felületbe és nem okoz rétegvastagodást. Az alapozó réteget korong kefével, vagy hengerrel hordhatjuk fel a felületre.

Az alapozás után a felület esetleges megmaradt hibáit (hajszálrepedések, apró mélyedések, érdes felületdarabok) még kijavíthatod. Ehhez gyári készítésű tapaszokat használj. A felület javítása után mindenképp csiszold le és portalanítsd a felületet.

TIPP!  Nem akarsz kér évente újrafesteni? Használj Protektor beltéri falfestéket!

 

Hogyan kell a diszperziós festéket felhordani?

A közbenső réteget csak az alapozó réteg száradása után hordhatjuk fel. A vizes műgyanta diszperziós bevonatok rétegeit korong kefével, hengerrel és szórással vihetjük fel a falfelületekre. A megfelelő eszközt a festék tulajdonságától, a felület tagoltságától, nagyságától, és minőségétől függően kell kiválasztani.

A gyárilag csomagolt festéket kb. 10-20%-os mértékben hígíthatjuk, jobbakat maximum 10%-os mértékben, pl.: Protektor penészmentesítő festék. Felhordásnál ügyelni kell az egyenletes rétegvastagságra, a foltmentességre, a megfolyások elkerülésére, a mennyezeten felhordott csíkok irányára, a festék besűrűsödésének elkerülésére. Minden hosszabb állás esetén alaposan keverjük fel a festék. A közbenső bevonat száradásának ideje kb. 3-4 óra.

Festés

Ezután következhet az átvonó réteg felhordása, ehhez kb. 5-10%-os hígítottságú festéket használjunk, a jobb festékek esetén. A felhordási mód megegyezik a közbenső rétegnél leírtakkal. A bevonat filmképződése 3-4 óra alatt befejeződik, de a tökéletes felkeményedés időtartama 5-10 nap. Ezután a felület mosható és dörzsálló lesz.

A következőkben bemutatunk egy ismert és elterjedt műgyanta kötőanyagú belső falfesték ismertetőjét azzal a megjegyzéssel, hogy a többi vizes műgyanta diszperziós termék is hasonló tulajdonságokkal rendelkezik

Proteketor hőszigetelő festék felhordásának lépései

A műanyag kötőanyagú festék enyves, vagy karboximetil-cellulóz tartalmú  festéken nem tapad megfelelően, ezért festés előtt a régi festékréteget vízzel át kell nedvesíteni, majd simítókéssel (spatulya) teljes egészében le kell kaparni és a felületet vízzel le kell mosni. Meszelt falfelület esetén elegendő a fellazult réteg eltávolítása. A falfelületet száradás után portalanítani kell, ezután végezhető el a glettelés. Esztétikai szempontból a végső megjelenést a glettelés alapvetően befolyásolja. A műanyag kötőanyagú festékkel bevont falfelület ugyan szebb, mint az enyves festéssel kialakított bevonat, azonban a felület egyenetlenségeit jobban tükrözi.

Az így előkészített falfelületet az első réteg felvitele előtt gondosan alapozni kell.  A még nedves felületre kell felhordani az első réteget. A festék felhordására ecsetelés, hengerezés és szórás egyaránt alkalmazható.

Az első réteg felhordása után a hőmérséklettől, a levegő relatív nedvességtartalmától függően kb. 1-3 órás száradási időt kell biztosítani. A második réteg kialakításához 10-20% vízzel hígított festéketet alkalmazunk. A harmadik rétegnél 7-15%os vizes hígítással dolgozzunk. Szórás esetében kb. 20%, majd a második és a harmadik rétegnél 10% vizet szoktak alkalmazni a hígításhoz.

Színezésére színezőpaszta használható max. 5 súly% mennyiségben. A kívánt szín beállításánál figyelembe kell venni, hogy a folyékony festék színe eltérhet a száraz bevonaténál.

TIPP! Kis felületen végezz színezési próbát!

A festés után a szerszámokat vízzel, azonnal meg kell tisztítani, vízzel fel kell mosni a padlózatra lecseppent festéket is, mert a megszáradt festék már csak nitro hígítóval vagy acetonnal távolítható el. Ugyanígy gondoskodni kell azonnali kézmosásról is. Ennek figyelembevételével igen sok bosszúságot takaríthatsz meg.

A műanyag kötőanyagú festék bevonat kb. 3 óra múlva már teljesen száraz, a végső tulajdonságok (moshatóság) eléréséhez azonban kb. 10-14 napig várni kell. Ezután a bevonat már mosható. A felületre rákerült szennyeződést 5 súly% folyékony semleges mosószert tartalmazó, vízzel átnedvesített ronggyal letöröljük, majd utána még tiszta vizes ronggyal átdörzsöljük. Ha már a teljes felület folyamatosan elpiszkolódott, úgy igen nehéz mosással teljesen egyenletesen tiszta felületet biztosítani. Ilyen esetben sokkal kevesebb munkával biztosítható tiszta felület azáltal, hogy a falat egy réteg festékkel átfestik.

A műanyag kötőanyagú festés nagy előnye, az enyves falfestékekkel szemben, hogy akár 5 vagy 6 rétegben is felhordható, átfesthető. Enyves falfestésnél már 2-3 átfestés esetén is az előbbi festékréteget el kell távolítani. Ez pedig mindig a legnagyobb munkát igénylő feladat.

Árajánlatot kérek!