Favédelem otthonunk falain kívül

Favédelem kül- és beltéren

Lakberendezés, belsőépítészet kapcsán gyakran esik a választás a fa alapanyagokra, de otthonunk falain kívül is előszeretettel használjuk azokat. Míg azonban bent fokozottan védettek ezek a burkolatok és tárgyak, addig a kertben, vagy a külső felületeket a fa folyamatosan kitett az időjárás viszontagságainak. A természetes alapanyag kedveltsége egyébként visszavezethető arra, hogy teljesen természet közeli élményt nyújt, ám ez kétségtelenül csak akkor van így, ha odafigyelünk állapotára.

Külső területeken fokozott igény mutatkozik a favédelem iránt!

A favédelem kiemelt jelentőséggel bír a külső térben használt fa esetében, ennek érdekében különféle bevonatokkal érdemes azt ellátni, és rendszeresen ügyelni a felújításra. Korántsem mindegy azonban, hogy ez milyen gyakran válik szükségessé, éppen ezért ajánlott favédelem kapcsán olyan alapanyag mellett letenni a voksot, amely időtálló minőséget képvisel, és még a sokszor agresszív külső hatásoknak, időjárási viszonyoknak is ellenáll.

Mi károsíthatja a fát?

Az időjárás viszontagságai, a nap és a nedvesség mellett a biológiai kártevők elleni védekezésre is érdemes hangsúlyt helyezni. Ezek ugyanis nem csak a fán megjelenő kék foltokért, korhadásért és szuvasodásért felelősek, hanem mindezeknél fogva a faanyagok idő előtti rongálódásáért. Ha nem szeretnénk, hogy használhatatlanná váljon a fa a gombák és rovarok tevékenységénél fogva, akkor érdemes olyan favédőszereket alkalmazni, amelyek beszívódnak a fa anyagába, és ott fejtik ki pozitív hatásaikat.

Favédelem

E korszerű készítmények hatóanyagai úgy lettek összeállítva, hogy biztos védelmet nyújtsanak a kártevők ellen. Egyes keményfa típusoknál, például a tölgyfa esetében elmaradhat az ilyen jellegű védekezés, hiszen ennek természetes csersav tartalma már önmagában védelmet biztosít számára. Minden egyéb fafajtánál azonban elmaradhatatlan a favédelemre való odafigyelés.

Védelem a napsugárzás káros hatásai ellen

Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy a Napból érkező ultraibolya sugarak egyértelműen károsítják a fa felületeket. Annak érdekében, hogy a kint használt faanyagok hosszú időn keresztül álljanak tökéletes állapotban rendelkezésünkre, nem mehetünk el a favédelem mellett. A szakemberek olyan festékeket javasolnak, amelyek blokkolják és tartósan is ellenállnak a napsugárzás káros hatásainak.

A fába beszívódó pigmentált híglazúrokkal szemben fontos követelmény, hogy ne színeződjenek el, és ugyanakkor biztosítsák a fa szerkezeti épségét is. A színtelen lazúrok között is vannak olyanok, amelyek magas minőségben látják el feladatukat, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek kevésbé védenek.

A nedvesség jelenti a legnagyobb veszélyt!

Nem csak a gombák megtelepedése miatt jelent problémát a nedvesség, hanem az elszíneződések és a repedések okánál fogva is. Miről is van szó? A fába kerülő víz a párolgás, valamint a fagyás során repedéseket hoz létre abban, és mivel a fa természetes színanyagai ezen keresztül kimosódnak, az anyag előbb vagy utóbb, de biztosan elszíneződik majd. A felületén létrejött rések, repedések remek talajt jelentenek a penészgombák és a kártevők számára.

Az is nagyon fontos, hogy olyan faanyag mellett tegye le a voksot, amely már előkezelt volt, és gyárilag kiszárításra került, valamint az abban esetleg már meglévő rovarkárokat is megszüntették nagyüzemi körülmények között. A több hónapon keresztül tartó impregnálásról a forgalmazók okmánnyal is rendelkeznek. Természetesen a víz elleni védelem így még korántsem biztosított, ehhez szükséges a rendszeres karbantartás, favédelem, amelyhez nélkülözhetetlen a vastaglazúr használata.

Nem mindegy a tapadás!

A favédelmi feladatokat ellátó bevonatok minőségéről sokat elárul azok tapadó képessége. A védőbevonatok összetétele mellett persze arra sem árt ügyelni, hogy mennyiben készíti fel a felületet a lekenés előtt, ugyanis ezzel növelhető a tapadó képesség, és végső soron a favédelem hatékonysága. Az egyes rétegek felvitele között is ajánlott egy finomcsiszolást végezni, hiszen ez a rétegek közötti tapadás terén mutatja meg előnyös hatásait.

A favédő alapozást követően vékony lazúr, majd záró rétegként felvitt vastag lazúr következik, a felület csiszolásához pedig a 180-220-as papír, vagy csiszolószivacs javasolt. Természetesen nem mehetünk el a régi faanyagok alapvető csiszolása és portalanítása mellett sem, hiszen ha ez elmarad, vagy nem megfelelő minőségben kerül elvégzésre, akkor azzal egész további munkánk kárba veszhet.

Előfordulhat, hogy többszörösen sérült felülettel van dolgunk, ilyen esetekben a 60-80-as csiszolópapír ajánlott, de jó döntés lehet az olyan marószer is, melynek segítségével sikerülhet az előző bevonatot teljesen eltávolítani.

Protektor festék a favédelem szolgálatában

Létezik olyan hőszigetelő fafesték, amely nem csak az időjárás viszontagságainak áll ellent, de gondoskodik arról is, hogy ne jelenjenek meg repedések a fa felületén. Sok évre elfelejtheti a felújítási munkálatokat, hiszen a rugalmas Protektor festék gondoskodik az időtálló favédelemről. Az alapanyagot saját kezűleg is egyszerűen felviheti, majd hamarosan gyönyörködhet a páratlan szépségű végeredményben, mely funkcióját illetően sem hagy kívánnivalót maga után.

Árajánlatot kérek!