Profi favédelemmel időt és pénzt takaríthat meg!

Ön is előnyben részesíti a fa alapanyagot, ha burkolásról van szó? Nem véletlen választják napjainkban is nagyon sokan e természetes anyagot a burkolásra, gerendaként, kerítésépítés kapcsán, vagy akár egész házak kialakításakor, hiszen a természet közelségének érzetét adja, és megfelelően karbantartva sokáig szolgálja a kényelmet.

Hogyan lehet időtálló, és esztétikailag is csodaszép a fa?

Tarts velünk, és tudd meg szakembertől, hogy milyen veszélyeknek van kitéve az alapanyag!

Ami az időtálló minőség útjába állhat, az nem csak a külső behatások következtében kialakuló sérülés, karcolódás, horpadás, hanem a nedvesség jelentette kockázat is. Az időjárás viszontagságainak kitett faanyag idővel elszíneződik, bereped, felületén elszaporodnak a kártevők. A biológiai károsodás kapcsán a gombák, a rovarok és a baktériumok jelentik a legnagyobb problémát fa épületelemeink, bútoraink számára.  Megoldás azonban létezik ellene, s ez nem más, mint a fa megfelelő anyagokkal történő felületkezelése.

Az UV sugárzás is veszélyt jelent!

Az UV sugárzás nem csak az emberi bőr számára veszélyes, hanem bizony a faanyagra nézve is. A kezeletlen felület az UV sugárzás hatására megszürkül, roncsolódik. A Protektor festék 30 év UV védelmet biztosít fára.

Nézzük, milyen gombák károsítják a fát!

  • Kék gombák: elsősorban elszíneződést okoznak, ami azonban esztétikai szempontból nagyon hátrányos.
  • Könnyező házigomba: szerkezeti problémák írhatóak számlájára, a barna rothadás korhadással jár, majd a fa szétesik. Mivel jellegzetes szag is járul hozzá, és nagyon gyorsan el tud terjedni, így megelőzésének, kezelésének kiemelt szerep jut.
  • Pincegomba: korhadni kezd a fa hatására.
  • Fenyő lemezestapló: belülről kezdődik hatására a korhadás, és szintén a fa szétesésével végződik.

A fára legveszélyesebb kártevők megismeréséhez tarts velünk továbbra is! Ezek a következők:

  • Közönséges rágcsálóbogár: ismertebb nevén a szú, a régi, korhadt fa lakója.
  • Szíjácsbogár: tölgyfa parketták ellensége.
  • Fadarázs: a szívós rovarnak nem jelent problémát sem a fán, az azt burkoló anyagon, sem a textílián, vakolaton, linóleumon, sőt, még a fémen történő átjutás sem.
  • Házi cincér: kifejezetten a fenyő számít kedvencének, lárvája károsítja azt, és nagyméretű vájatokat is képes létrehozni.
  • Kopogóbogarak: lassan, de biztosan teszik tönkre a fából készült elemeket, burkolatokat.

Mit tehetünk a favédelem érdekében?

A favédelem már a fa kivágásától fontos szerephez kell,  hogy jusson. Nem mindegy, hogy mikor vágják ki a fát, mint ahogyan az sem, hogyan tárolják rögtön utána. A nyáron kidöntött fa négyszer olyan gyorsan kezd megromlani, mint ha ugyanezt télen tennék. Rendkívül fontos, hogy a rönkök ne a talajon kerüljenek elhelyezésre, ugyanis ebben az esetben gyorsan megtelepedhetnek benne a gombák, rovarok. Legjobb megoldás a tárolásra a máglyarakásszerűen történő egymásra helyezés. Alternatívát jelenthet a víz alatti tárolás is, ám ez idővel elszíneződést okozhat, tehát mihamarabb célszerű feldolgozni azt.

Hogyan őrizheted meg a faanyagot eredeti állapotában?

  • Már a választásnál ügyelj arra, hogy egészséges legyen a faanyag!
  • A környezeti hatásoktól fóliával, takarólemezekkel célszerű védeni.
  • Ha víz is éri a fát, ügyelni kell arra, hogy ne álljon rajta. A vízszintes felület helyett a lejtős elrendezés a javasolt, így le tud folyni a víz róla.

Hogyan kezelje a fát az időtálló minőség érdekében?

Ahhoz, hogy hosszú időn keresztül szolgálja otthonunk szépségét és kényelmét a faanyag, fontos, hogy odafigyeljünk annak rendszeres ápolására. Ehhez többféle felületkezelő anyag áll rendelkezésre, melyek közül egyik a lazúr. Az áttetsző anyag réteget képez a fa felületén, ezáltal védi azt. Legalább háromévente át kell kenni lazúrral az anyagot, így biztosítva számára a környezeti hatásokkal szembeni védelmet.

A lazúr mellett a szakemberek a lakkfesték használatát is javasolják, melyet átlátszó lakk és pigmentek alkotnak. A lazúrral szemben nagy előnye, hogy hála a vastag rétegnek a nedvesség ellen véd, ám több munka van vele, ugyanis ha ismételt átkenésre van szükség, akkor előtte a régebbi réteget mindenképpen el kell távolítani.

Létezik olyan megoldás, amely három évnél hosszabb időre biztosítja  a favédelmet?

Manapság még nem túlságosan elterjedt, de annál megbízhatóbbnak bizonyul a kerámiatartalmú festék, mely bőrszerű bevonatával akár 30 éven át is lehetővé teszi, hogy ne kelljen a fafelület romlásától tartani.

Hova ajánlott a kerámiatartalmú festék?

Elsősorban nagyobb fafelületek esetében célszerű mellette letenni a voksot, különösen így van ez  a faházak külső és belső oldalának kezelése kapcsán.

Mi alapján válasszon felületkezelő anyagot a favédelemre?

  • Vízlepergető képesség
  • UV-sugárzás elleni védelem
  • Óvjon a sérülésektől
  • Tartós kezelést biztosítson
  • Esztétikus megjelenés
  • Megfelelő tapadás
  • Lehetőség szerint legyen egészség-, és környezetbarát
  • Egyszerű kezelhetőség
  • Létezik egyáltalán olyan anyag, ami mindezt egyben nyújtja?

Szakembereink öt fontos tanáccsal igyekeznek segítséget nyújtani a favédelemmel kapcsolatban!

    1. Fa padlót soha ne takarjon le olyan anyaggal, ami a párát nem engedi át!
    2. A parketta lakkozására minimum fél évvel a lerakás után sor kell, hogy kerüljön!
    3. A sok nedvességnek kitett helyiségekben, például a fürdőszobában, nem javasoltak a fa burkolatok és födémszerkezetnek is ajánlott mást választani.
    4. A beépítéskor ügyelni kell arra, hogy a fa száraz legyen.
    5. Építkezés kapcsán a tetőhöz felhasznált fát szükség esetén érdemes akár be is vizsgáltatni.

Szeretnéd tudni, hogy milyen festék biztosítja mindazt a védelmet, amire a fának szüksége van? Kattints ide, és ismerd meg a Protektor fafesték előnyeit!

Faház festése kerámia alapú, rugalmas festékkel

Kalkulátorunk segítségével pontosan megtudhatod, mennyi festékre lesz szükséged az otthonodban, nyaralódban megtalálható faanyagok szakszerű kezeléséhez!

Protektor-arajanlatkeres-kulteri-feluletekre

 

Árajánlatot kérek!