A festőhengerek fajtái, melyiket mikor használjuk

A festés, tapétázás, mázolás során gyakran válik szükségessé hengerek használata. Ezek olyan szerszámok, amelyeken a henger alakú rész saját tengelye körül forog, tehát kiválóan alkalmas arra, hogy mintákat vigyünk fel a falra, valamint rögzítsünk. lenyomjunk segítségével bizonyos alapanyagokat.

Többféle henger típus sorakozik a szaküzletek polcain, alapvetően három csoportot különítünk el.

  • A mintázó hengerekre akkor van szükség, ha a falra szeretnénk mintákat felvinni.
  • Vannak olyan hengerek, amelyekkel festéket, ragasztóanyagot, vagy vakolatot lehet a falra felvinni. Nagy előnyük, hogy használatukkal igény szerinti anyagvastagságot érhetünk el a falakon.
  • A lenyomó hengerek elsősorban tapétázás során kerülnek elő, feladatuk pedig nem más, mint a tapéta felületre nyomása.

Hogyan működnek a mintázó hengerek?

Alapvetően két részből állnak ezek a típusok, mégpedig egy mintázatot kialakító gumi részből, és a festéket felszedő hengerpárnából. Általában 5-6 centiméteres átmérővel, és 15-25 centiméteres szélességgel rendelkeznek ezek a hengerek. Nem csak mintákat vihetünk fel ilyen módon a falra, hanem léteznek színes minták kialakításához ideális hengerek is.

Az úgynevezett teddyber, festékfelhordó hengerek kiválóan alkalmasak lakkfestékekhez, műanyag vakolatokhoz, ragasztókhoz, vagy a nagy népszerűségnek örvendő diszperziós falfestékekhez. A festék ecsettel történő felvitelénél biztosan klasszisokkal gyorsabb megoldást kínálnak a hengerek, és a felület is sokkal egyenletesebb lesz a munka végeztével. Fontos, hogy ne hígítsuk fel túlzottan a festéket, ugyanis ezzel a csíkok keletkezését kockáztathatjuk hengeres felvitel alkalmával.

Milyen hengereket választhatunk?

A hengerek azonos felépítéssel rendelkeznek, vagyis egy fogantyúval ellátott kengyelből, és egy erre húzható hengerből áll. Annak érdekében, hogy a sarkokat könnyebben meg lehessen közelíteni, az egyik oldalon nyitott a kengyel. A magasabb részek és a mennyezet egyszerű elérése érdekében hosszabbítható az eszköz, így ha nem áll rendelkezésünkre létra, vagy egyszerűen szeretnék megoldani a festést, minden gond nélkül elérhetőek a magasabb falrészek is. Többféle méretű hengert vásárolhatunk, szélességük általában 7 és 30 centiméter között változik. Anyagát illetően lehet bárányszőrme, habszivacs, moher, velúr, vagy plüss.

A rövid szőrmével rendelkező típusokat sima felületeken érdemes használni a festék eloszlatására. Amennyiben durva felületekről van szó, ahol a még tökéletesebb fedésnek kiemelt szerep jut, akkor érdemes a hosszabb szálhossz, a legalább 10-22 mm mellett dönteni.

Hogyan használjuk a hengereket?

A szaküzletekben sokszor szettben kaphatóak a hengerek a lehúzóráccsal. Ez az eszköz nélkülözhetetlen használatához, ha tehát külön vásároljuk a hengert, akkor a rács beszerzéséről is mindenképpen javasolt gondoskodni. Ez van segítségünkre abban, hogy sikerüljön a kellő mennyiségű festéket felvinni, és ne csöpögjön szanaszét. A fölösleges festék lehúzható a rácson, így takarékosan és tisztán dolgozhatunk. Van, hogy a festékes vödörhöz is kapni, de legtöbbször külön kell beszereznünk.

Ha nem szeretnénk a használatot követően eldobni a hengert, úgy ajánlott kimosni azt. A vízzel hígítható festékek esetében elegendő a vízben történő kimosás. Olaj-, és lakkfestékek esetén már kicsit több dolgunk lesz, lakkbenzinben, vagy egyéb oldószerben tisztítsuk ki a hengert.

Hengerek tapétázáshoz

A hengerek harmadik típusa, a felületet lenyomó fajtákat tapétázás esetén szoktuk használni, segíti a tapéta széleinek lenyomását, valamint a ragadás optimális elősegítését. Anyaga keménygumi, vagy műanyag, de kizárólag tiszta eszközzel szabad dolgozni, különben a felület elszíneződésével számolhatunk. Természetesen egy sor egyéb eszköz is áll a szakemberek rendelkezésére annak érdekében, hogy a felületekre mintát vigyünk fel. Tipikusan ilyen a csíkozó fésű, vagy a pecsétnyomó minták.

Árajánlatot kérek!