Festőecsetek és kefék

A munka minősége nem csak a választott festéktől függ, hanem az annak felhordására alkalmas ecsetektől és keféktől is, melyeket, mellesleg, ragasztókhoz és alapozókhoz is használhatunk. A sörtéből, nyélből és a kettőt összekapcsoló nyakból álló eszköz rendkívül széles választékban megtalálható a piacon, lássuk, mit érdemes tudni ezekről!

Nyilvánvaló követelmény feléjük, hogy a nyélnek jó fogása legyen, hiszen ezzel fogunk sok-sok órán keresztül dolgozni, és ha nem áll kézre, vagy nem elég stabil az, akkor sok kellemetlenséggel számolhatunk. Hasonlóképp nagy szerep jut a sörte minőségének, törekedjünk a rugalmas, szálait nem hullajtó változatokra!

Miért érdemes ecsetet használni?

  • Felület fajtától, mérettől, anyagtól és minőségtől függetlenül alkalmazható az ecset.
  • Mindegy, milyen anyagról van szó, festésről, vagy mázolásról, a megfelelő rétegvastagság elérhető az ecset használatával.
  • Nem csöpög a festék, takarékos megoldás az ecsettel történő felvitel.
  • Bárki által könnyen használható, nincs szükség hozzá további felszerelésekre, eszközökre.
  • Minden felületnek és festékfelhordási technológiának megtalálható az ideális ecset típus.
  • Hátránya ugyanakkor az, hogy nem haladunk gyorsan vele, és némi kézügyességre is szükség van ahhoz, hogy valamennyire termelékeny legyen az így végzett munka.

Miből készülnek az ecsetek?

Az ecset nyele általában fából készül, de nem ritka a műanyag sem. A nyak szintén lehet műanyag, de horgonyzott bádog is. a sörtét műgyanta segítségével rögzítik a nyak részbe, majd ezt a részt kapcsolják a nyélhez, szintén műgyantával, vagy esetleg szeg használatával. A fém nyak részről érdemes tudni, hogy rozsdásodhat, tehát a nedvességgel vigyázni kell a tárolás során.

Miből készülnek az ecsetek és kefék sörtéi?

  • Lehetnek állati eredetű természetes sörték, mint például a lófarok, lószőr, sertés farok szőr, borz, nyest, mókus, kecske szőr. Ezek ellenállnak még a maró hatású anyagoknak is.
  • Az olyan növényi eredetű rostok, mint a kókusz, vagy az ananász, szintén nem érzékenyek a savakkal és a lúgokkal szemben.
  • A műanyag szálak a vegyszereknek is kiválóan ellenállnak, ilyenek például a PVC, a poliamid, vagy a polietilén.

Minden festési technikának megvan a hozzá ideális ecsetfajtája. Nézzük most ezeket!

A nagyfelületű falakhoz, valamint a mennyezethez korongecsetet szoktunk használni. A tokok környékének festésekor a marokecsetek válnak be. Abban az esetben, ha nagy felületről van szó, a rövid nyelű ecsetek javasoltak, finomabb munkát igénylő felületeknél pedig a hosszabbak ajánlottak.

A szakmában ismeretes fröcsköléshez hosszú szőrű ecset dukál, a nyomkodás, a szemcsézés esetében pedig a rövid szőrzet a bevált. A lazúrozás esetében egyszerre csak kevés anyagot viszünk fel, így erre a célra a rövid sörtével rendelkező ecset kiválóan megfelel. Mázolás és lakkozás során lapos-, és oszlató ecsetek ideálisak. Egyébként a lapos ecsetet szoktuk alkalmazni olajfestékek, lakkok és zománcok felületre történő felvitelekor is. Ezek az olaj-, és zománcfestékek felületi eloszlatásában bizonyítottak.

A fűtőtest ecsetek-miként nevükből is adódik-, direkt új fejlesztették ki, hogy hozzáférjünk segítségükkel a fűtőtestek közvetlen környékéhez is. Jellemzőjük, hogy a sörte a nyaki résszel együtt körülbelül 40-50 fokos szögben elhajlítható. A marokecset szintén a korong által el nem érhető helyek festésére szolgál, de alkalmas mázolásra, lakkozásra, vagy tapétaragasztó felhordására. A poroló ecsetek a munkálatok előtt alkalmasak a felületek portalanítására. A vonalazó ecsetek vonalhúzásra ideálisak, méghozzá a kívánt vastagságban.

Kefék

A festés során szintén gyakran használatosak a kefék, melyek fából vagy műanyagból készülnek, legalábbis ami a kefetestet illeti. Ennek lyukrendszerébe rögzítik a sörtéket, a kefe teste pedig nyéllel, vagy fogantyúval van ellátva. A mindenki által jól ismert korongkefe mész, enyves festékek, szappanozás és timsózás esetén kiválóan alkalmas az anyagok felhordására, de tapétaragasztó is felkenhetünk vele. Fontos tudni róla, hogy forró anyagok, valamint agresszív tulajdonsággal bíró szerek felvitelére nem alkalmas. Minden használat után ki kell mosni, és felfüggesztve tárolni azt.

Az oszlató festő kefével festékanyagokat lehet elsimítani, a mintázó kefe finomabb minőségű, mint a korong kefe, s ennek megfelelően mintázásra alkalmas. Ez utóbbi szintén elmosást igényel, majd függőleges tárolást. Műgyanta és olaj festékbevonatok felvitelekor szokott előkerülni az ütögető kefe, a tapétasimító kefe pedig hosszúkás, téglalap alakkal rendelkezik. Használat után ez is tisztításra szorul a későbbi használhatóság érdekében.

Korongecset

A korongecsetek használata során csak körülbelül félig mártsuk azokat a festékbe, ellenkező esetben rengeteg festék a földre kerülhet, amely nem csak pazarlás, de feltakarítása sem túl kellemes. Fontos, hogy a használt eszközöket minden nap mossuk ki a festék oldószerével, és a festéket tökéletesen távolítsuk el a szálak közül. Rázzuk ki, és szárítsuk azokat, ha ugyanis ez elmarad, akkor a sörte megkeményedik, és használhatatlanná válik. Hasznos tipp az ecetes vízben történő elmosás, mely segít megszabadulni a festékrészecskéktől. Hasonló a helyzet a diszperziós festékekhez használatos ecsetekkel is, esetükben meleg víz, és valamilyen általános mosogatószer javasolt.

Olajfesték esetében a nyél és a nyak megtisztítás után állítsuk fél olajba az ecsetet, méghozzá rácsra, így lassan leülepedik majd az olajfesték. Szintén fél olajban, hígítóban, zárt edényben kell tárolni a lakkozáshoz használatos ecseteket, a lakkozó fajtákat pedig szappanos vízben mossuk ki.

Nagy felületekhez

Nagy felületek festése gyorsan haladhat az úgynevezett festőpárnák segítségével, amelyek többféle méretben kaphatóak. Olyan típust is beszerezhetünk, amely kifejezetten a szélek és a csatlakozások esetében bizonyulnak hasznosnak. Festéktartó tálca is kapható általában a párnákkal együtt, ez segít abban, hogy egyletes festékmennyiség kerüljön a párna szálai közé.

Minőségi ecsetet válasszunk!

A szaküzletek, és sokszor a bevásárlóközpontok kínálatában is többféle ecset szettel találkozunk, ám a legolcsóbb megoldás nem biztos, hogy egyben a legjobbat is jelenti. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a feltűnően jó árkategóriás ecsetek esetében sajnos gyakran kell számolni a szálak hullásával, ami bármilyen felületen történő munkát azonnal tönkretesz.

Emellett rengeteg bosszúságot is okoz, ha nyakig festékesen, a munka hevében kell elrohanni egy újabb szett vásárlásáért, mert az előző nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Amennyiben szaküzletben vásárolunk, úgy érdemes kikérni az eladó véleményét, aki valószínűleg tapasztalattal rendelkezik a területen, és pontosan tudja, hogy melyik márkával elégedettek a vásárlók, és melyikre szokott panasz érkezni.

Ne feledkezzünk meg az alapos tisztításról sem!

Amennyiben jó minőségű kefére és ecsetre esik a választás, valamint rendeltetésének megfelelően használjuk azt, és ügyelünk a tisztításukra is (ez utóbbi nagyon fontos!) , úgy jó eséllyel kapunk olyan terméket a pénzünkért, amelyet akár több éven át gond nélkül használhatunk. Ezekre az eszközökre fokozottan igaz, hogy a megfelelő minőséget bizony meg kell fizetni, de az hosszú távon mindenképpen megtérül majd.

Mielőtt azonban csillagászati összegekre gondolna, érdemes tudnia, hogy már ezer forint környékén is beszerezhető olyan ecset, amely kiszolgálja igényeinket több alkalommal is. Figyeljünk a tisztításra, s legyünk bármilyen fáradtak is a munka végeztével, ne spóroljuk le a tisztításra szánt időt, ellenkező esetben másnap bánhatjuk, hogy tönkrementek eszközeink.

Előírás szerint

Minden ecsetet és kefét úgy használjunk, ahogyan az elő van írva, és ha nagyobb munka előtt állunk, akkor mindenképpen szerezzünk be többfélét, hogy a sarkokhoz, a szegélyekhez, az eldugott helyekhez is megfelelően hozzáférjünk, de a nagy felületek esetében is haladósan menjen a munka. A nem megfelelő eszközválasztás nem csak a munka minőségére nyomhatja rá bélyegét, de sok időt el is fecsérelhetünk vele.

Nem véletlen található meg a piaci kínálatban annyiféle típusa ezeknek az eszközöknek, hiszen mindegyik más, speciális esetben bizonyul remek választásnak. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen eszközökre is lesz szükségünk a házilagos festés alkalmával, osszuk meg elképzeléseinket az eladóval, aki javasolni tudja azokat az alapfajtákat, amelyekkel minden gond nélkül megvalósíthatja elképzeléseit, ráadásul olyan időtartamon belül, amely kedvezőnek bizonyul.

Árajánlatot kérek!