Kültéri falfelületek színdinamikai elvei

Általános színválasztási szempontok homlokzatokra

A nyomasztó sötét színek – különösen modern épületek homlokzatain – hátrányosan hatnak. A sötétebb színárnyalatok fokozást, kiemelést, tagoltságkeltést célozhatnak. A homlokzatokon, a színes festéssel tagolt felületek kiképzésénél ügyelni kell arra, hogy azok az épület alakjával, stílusával és építészeti tagoltságával összhangban álljanak.

Protektor hőszigetelő festés, Németország-Schwerin

Protektor hőszigetelő festés, Németország-Schwerin

A homlokzat struktúrájához illő anyagválasztás fontossága

A festés „anyagszerűségére” külön tekintettel kell lenni olyan szempontból is, hogy a homlokzat felületi struktúrájához idomuljon. Így pl. egy olyan homlokzaton, amelynek felületi elemeit a durvább megmunkálás jellemzi, nem sima, egyenletes, esetleg fényes festést kell készíteni, hanem durva szemcsés, rostos struktúrájút, szükség esetén ilyen hatást biztosító adalékokkal. Így pl. a nyers beton, azaz a felületképző (helytelen elnevezéssel látszóbeton a német Sichtbeton után) betonelemeknél nem festést, hanem csak felületkezelést (legfeljebb lazúrfestést) célszerű készíteni, azért, hogy az kidomborítsa a betonfelület anyagszerűségét.

Nálunk ennek éppen ellenkezője terjedt el

Az ti., hogy óriási munkaidő- és költségráfordítással – az esetleg kisebb helyi javítások elvégzése helyett – az egész betonfelületet simítóvakolással látják el, s így teszik festésre alkalmassá, amelyet a festő még tovább finomít. Majd erre kerül a jellegtelen, sokszor giccsesnek tetsző festés, amely teljesen elfelejteti azt, amit ki kellett volna hangsúlyozni. Emellett az így készült festést 1-2 év múlva újra kell készíteni, mert lepattogzik, összerepedezik stb. Igaz, készült már kockamozaik- (stift-) burkolat is nyersbeton-felületen, méghozzá betonszürke színben.

Helyes színárnyalat-választás fontossága műemlék épületeken

Műemlék épületeken a helytelenül összeállított, mesterkélt színárnyalatok, valamint a helytelen festéstechnika zavart keltenek, nem az eredetileg elvárt jelleget adják. Igaz, szó sincs arról, hogy ilyen épületek homlokzatfestéséhez nem lehet meggyőző erővel, sikeresen felhasználni a modern műgyantadiszperziós vagy egyéb hasonló festékanyagokat.

Kötöttség a színárnyalat-választásban műemlékvédelem alatt álló épületeknél

Műemléképületeknél bizonyos megkötöttség van a festékek színének kiválasztásában; ez azonban korántsem jelent zavaró korlátozást. Előnyösen hatnak, eredeti jelleget adnak a természetes földfestékpigmentek, de emellett néhány egészen új színezőpigment is. Ilyenek pl. az umbrabarna, okker, szienna, földszürke, zöld föld, egyiptomi kék, továbbá oxidbarna, oxidvörös, oxidsárga, krómoxidzöld, krómoxidhidrát zöld, kobaltkék, kobaltibolya, ult-ramarinok, kadmiumnarancs, pompeji vörös, nikkeltitanát-sárga, mangánkék stb. Tehát a színválaszték – amelyek az eredetiséget biztosítják – egyáltalán nem szegényes.

Környezet, utcakép figyelembevétele a színválasztásnál

Homlokzatok színezésekor arra kell törekedni, hogy az épület ne bontsa meg a környezet vagy utca, esetleg városkép egységét, színharmóniáját. Ha az épület kiemelkedő, egyedülálló (pl. hegyvidéki, vízparti üdülő), akkor a környezet uralkodó színeit, a táj színpompáját kell figyelembe venni. Homlokzatok esetében igen fontos a tájolás szerinti megvilágítottságuk, vagyis az, hogy napos déli vagy árnyékos északi fekvésűek-e. Ez utóbbi esetben nagyobb fehérségtartalmú, világosabb, élénkebb színek, napos oldalon viszont a mértéktartóbb színárnyalatok jöhetnek számításba.

A kedvezőbb hatás úgy is kialakítható, hogy a jól megvilágított felületre készített festékanyagot – azonos színjelleg mellett – világosabb és tüzesebb tónusúra lehet keverni, és azzal festeni az árnyékoltabb homlokzati részt.

A felület nagysága is befolyásolja a színérzékelést

Egy adott környezetben a színezés a felület nagyságától függően is más hatást kelt, s ezt a tényt a magas épületek hatászónájában levő alacsonyabb épületek homlokzatfestésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni. Magas, 8-15 szintes épületek, azonos színárnyalatú festés mellett, közelről, alul és felül nem látszanak azonos színűnek. Ilyen esetekben célszerű a magas épületek homlokzatán, szakaszonként, azonos jellegű színek több tónusát összehangolva alkalmazni.

Formák, kompozíciók festése a homlokzaton az egyhangúság ellen

Újabban világszerte terjed az a megoldás, hogy a homlokzatok egyhangúságát hatalmas méretű, gazdag szín összeállítású, figurális vagy absztrakt kompozíciókkal megtörik, vagy művészi hatáskeltés céljából kiemelik. Erre a célra az igen tartós „festékvakolattal” készített „plasztikus” vagy relieffestés kiválóan alkalmas, amelyet maguk a festőszakmunkások készítenek, előzetes művészi összeállítás vagy tervek alapján.

Előnyös, tetszetős hatást keltenek az ilyen jellegű – mégis a falfestőmunkák közé sorolható – kézi festésű kompozíciók, pl. óvodák, bölcsődék, iskolák homlokzatán, tereket határoló oromfalakon, erkélymellvédeken, de házgyári paneleken is, egyszóval, majdnem minden esetben.

Minőségi műszaki szempontok

A homlokzatfestés fokozott mértékben van kitéve a légköri szennyeződések (pl. savas, kénes gázok, korom stb.) és légköri tényezők (intenzív napsugárzás, emiatt jelentős helyi felmelegedés, UV-sugarak, csapadék, fagy, szél + homokszemcsék koptatásának stb.) károsító hatásának. Azonos körülmények között, a napsugárzás hatására, a különféle színárnyalatú vakolatoknak, festékbevonatoknak eltérő a felmelegedése. Éppen ezért homlokzatfestés céljára csak olyan felépítésű festékanyagokat szabad felhasználni, amelyek az előbbi szélsőséges igénybevételek esetén is legalább évtizedes élettartamúak (20-40 év!).

Körültekintő anyagválasztás a fakulás elkerülése céljából

Ugyanakkor az évtizedekkel ezelőtt – nyomdafesték jellegű színező-pasztákkal- készült homlokzatfestékek már néhány hónap múlva elvesztették színüket, tönkrementek. Ennek oka kizárólag a teljes tájékozatlanság, a felületes szakmai szemlélet volt. A homlokzatfestékek egyrészt napfényálló pigmentekkel készüljenek (szerves pigmentszínezékek e célra nem alkalmasak!), az alap közismert lúgos kémhatására káros átalakulást ne szenvedjenek.

Hőszigetelő bevonattal szeretne felújítani? Most megtudhatja, mennyibe kerül:  

Árajánlatot kérek!