Munkahelyek, üzemcsarnokok beltéri festésének színdinamikai elvei

Munkatermek, üzemcsarnokok beltéri festésekor a következő szempontokat tanácsos érvényesíteni a festéstechnikában.

Az egyhangúság feloldása

A munkatermek esetleges egyhangúságát, az uralkodó fárasztó, lehangolóan szürke, gyakran fekete tónusokat (pl. lakatosműhelyek, szerelőcsarnokok) mérsékelten izgató, serkentő hatású színekkel ellensúlyozni kell. Az üzemcsarnokok falait mindig megnyugtató hatású színűre kell festeni. Legcélszerűbb a kékeszöld vagy az enyhén serkentő hatású sárgászöld árnyalat.

Szemnyugtató színek választása

A vasipari üzemekben legelőnyösebb a sárgászöld, borsózöld szín, amely a szemet legjobban nyugtatja, tehát a fáradtságot leginkább csökkenti. Jól bevált a falakon a felül világos, az alul sötétzöld színezés, továbbá a mennyezeten a csontszín, az elefántcsontfehér, a jégkék és a vízkék.

A túlzsúfolt jellegű, nagy forgalmú munkahelyeken lehetőleg minél többféle, természetesen ható, harmonikusan illeszkedő színárnyalatok hatnak előnyösen. Ezzel ui. a nyomasztó hangulat ellensúlyozható, a zsúfoltság hatása feloldható.

Hőérzet befolyásolása színekkel ipari épületekben

A jellegüknél fogva meleg üzemekben (pl. hengerdék, acélművek, kohászati üzemek, vegyi üzemek stb.) a hűtő, hidegérzetet keltő színárnyalatok (jégkék, égszínkék stb.) hatnak előnyösen.

Egyéb színválasztási szempontok

Sárga és egyéb melegebb tónusú színeket csak kisebb felületeken tanácsos képezni. Célszerű, ha a terem padlóburkolata világosszürke vagy világosbarna. Ez a világos tónusú mennyezettel együtt szinte átvilágítja a teret, másrészt érvényesül a világos színárnyalatok közismert „tisztaságra nevelő” hatása. A lila, lilásbarna árnyalatú festés különösen a vas- és vegyipari üzemekben kifejezetten idegesítő, kedélyrontó hatású.

Biztonságtechnikai szempontok

Közvetlen az anyagmegmunkáló, különösen a forgó, mozgás alatti géprészeket, ahová a munkásnak a figyelmét állandóan összpontosítania kell, kiemelő vagy elütő színűre kell festeni, ill. mázolni, de úgy, hogy az ne legyen idegesítő hatású.

A könnyű észrevételt szolgáló színeket alkalmazzunk a gépek mozgó alkatrészein

Így pl. az esztergagépeken a befogópofákat célszerű a fehértől alig eltérő vajszínűre, csontszürkére vagy krémsárgára, citromsárgára stb. színezni. így még kedvezőtlenebb megvilágítás esetén is nagyobb figyelmet tud a dolgozó szellemi megerőltetés, ill. kifáradás nélkül kifejteni. Azokat a felületeket, ahová hirtelen kell a figyelmet összpontosítani, élénkvörösre kell festeni, mert a vörös szín iránti fogékonyság a legnagyobb.

Figyelemfelkeltő színek használata a kiálló részeken

Munkahelyeken feltétlen ajánlatos a gépi berendezések, épületszerkezeti elemek (pl. oszlopok, korlátok, lépcsők stb.) kiálló részeit a környezettől elütő, figyelmeztető, élénk színezéssel ellátni. Ezzel kapcsolatban kedvező a gerjedő (lumineszkáló) festékek használata, amelyek rikító árnyalatukkal rendkívül elütnek még a színes környezettől is.

Biztonsági szempontból gyakran célszerű a foszforeszkáló festékek használata

Ezekkel bármilyen színárnyalatban, tehát pasztell, falfesték-színárnyalatokban is, akár a teljes falfelületen vagy oszlopokon, a közlekedő útvonalat és menekülési utakat határoló felületek mentén olyan biztonsági festési sávok létesíthetők, amelyek áramkimaradás esetén is 1,5-2 órán át is világítanak (foszforeszkálnak), s ily módon a biztonságos tájékozódást elősegítik.

Térkialakító hatás

Természetesen üzemcsarnokokban is – ha szükségesnek látszik – érvényesíteni kell a festésnél a színek, mintázatok színdinamikai, téralakító hatáskeltését, ugyanúgy, mint a lakószobáknál.

Árajánlatot kérek!