Penészmentesítés lépésről lépésre [GYAKORLATI TANÁCSOK]

„Nekem senki se mondja meg, hogyan éljek saját lakásomban”

— szinte hallható azonnal az ellenvetés, mikor azt emlegetjük, mi­ként előzhető meg a penészesedés helyes lakáshasználattal, vagy legalábbis hogyan csökkenthető annak kockázata. Ugyanakkor valószínű, hogy akinek a szájából kibuggyan a felháborodott meg­jegyzés, a legtermészetesebb dolognak veszi korlátozását számos területen.

Használati utasítást kellene adni a lakáshoz a tulajdonosának?

Nem háborog pl. azon, hogy gépkocsivásárláskor a gyártó cég megszabja, mekkora súllyal terhelheti járművét, mekkora se­bességig gyorsulhat fel vele. Tudomásul veszi, hogy a jégszekrényt időközönként le kell olvasztania, mert különben nem hűt rende­sen, sőt tönkre is megy. Természetesnek tartja, hogy öltönyében nem állhat ki az esőre, és folytathatnánk a sort.

Félreértés ne essék, nem arra akarok itt kilyukadni, hogy zokszó nélkül tudomásul kell vennünk, ha lakásunk alapvető igényeknek nem tud eleget tenni. Csupán arra szándékoztam felhívni a figyelmet, hogy a lakás sem más, mint bármely egyéb használati cikk; az általa nyújtott szolgáltatásoknak is természetszerűen megvannak a korlátai, amelyekhez a használat során igazodnunk kell.

Tovább ragozva a példákat, ha havas időben hegyes utat kellene kocsimmal megjárnom, s nincs rajta téli gumi, akkor vagy veszek ilyet, lecserélem és úgy indulok el, vagy — amennyiben nincs pén­zem gumivásárlásra nem indulok neki az útnak.

Mint mindent a lakásunkat is karbantartani, felújítani kell…

A lakás használata körül is hasonló a helyzet. Azon túlmenően, hogy egyik lakás többet, a másik kevesebbet „tud”. Előfordulhat, hogy akár a megvalósítás (tervezés, gyártás, kivitelezés) hiányosságai miatt, akár az idők folyamán természetszerűen bekövetkező elhasz­nálódás, tönkremenetel következtében az épület nem nyújtja mind­azt, amit elvárnának tőle. Ilyen esetben mérlegre kell tennünk, hogy megvan- az az anyagi, műszaki lehetőség, amellyel a hiányosságokat ki tudjuk küszöbölni. Amennyiben ilyen lehetőségünk nincs, a hasz­nálatnak e hiányossághoz igazodó szervezésével igyekszünk annak kellemetlen következményeit elhárítani.

Penészesedés okai, amiről tudunk és amiről még nem ….

A lakások penészesedésének problémája szintén ilyen megfonto­lásokat tesz szükségessé. A penész megjelenése mögött az esetek többségében ott rejlik az épület adottságaiban meglevő valami­lyen hiányosság, építési hiba.

Továbbá egy sor olyan, penészedést kiváltó tényező, amelyet ma már ismerünk, de a korábbi tervezés és kivitelezés időszakában nem voltak ismeretesek. Sőt, még olyan kiváltó tényezők is lehet­ségesek, melyeket csak a jövőben fogunk megismerni. Például lénye­gesen több gombaspóra a levegőben, — kencék — mázak, tapétaragasztók mint gombatáptalajon stb.

A kiküszöbölését szolgáló hatékony műszaki megoldásoknak már a megtalálása sem egyszerű feladat általában, kivitelezésük pe­dig többnyire költséges. A hiányosságok, a hibák feltárása, kikü­szöbölésük módjának megtalálása, a költségek számítása az erre felkészült építész, gépész, orvos, biológus stb .szakemberek összehangolt feladata.

Penészmentesítés helyes lakáshasználattal?

A problémakör ezen részét nem részletezzük itt. E kiadvány célja ugyanis éppen az, hogy arra az esetre szolgáljon tanácsokkal, amikor a meglevő hiányosságok, hibák kiküszöbölésének, bármi okból akadályai vannak. Ekkor a lakónak nem marad más hátra, minthogy az okosan megszervezett lakáshasználattal elejét vegye a hiányosságok, illetve hibák káros következményeinek, vagy legalábbis csökkentse azokat, amíg kiküszöbölésük akadályai elhárul­nak.

A cél tehát nem a hibák elkendőzése vagy a hibás munka miatti felelősség elmosása. Ezek boncolgatása nyilvánvalóan szintén jogos. Ezzel az írással azonban nem az a célunk, hogy csokorba szedjük azokat a lakáshasználatra vonatkozó jó tanácsokat, amelyek betartásával a penészesedés kockázata csökkenthető. Ezzel egyidejűleg nem céloz­tuk meg a hibák elkendőzését és a hibás munkavégzések miatti felelősség elmosását.

A penésznek számos életfeltétele van (megfelelő hőmérséklet, táp­talaj, oxigén stb.), amelyek többnyire adottak is lakásainkban, mégpedig általunk legtöbbször kevésbé befolyásolható módon. Leglényegesebb életfeltételének, a nedvességnek jelenlétét azonban a lakáshasználat módjával rendszerint tág határok között szabályoz­hatjuk.

Miképpen játszik szerepet a nedvesség a penész megtelepedésében és elterejedésében?

Ismeretes mindannyiunk számára a jelenség, hogy a hűtőszek­rényből kivett sörösüveg hideg felületére a szoba levegőjéből ki­csapódik a pára. A szabadban hagyott gépkocsi lehűlt ablak-, illetve lemezfelületei reggelre bepárásodnak.

Nedves falak

Általában ha egy felület hőmérséklete eléri azt az értéket, amely­nél a vele érintkező levegő nem tudja már a benne levő nedvességet légnemű halmazállapotban, azaz pára formájában magában tartani, akkor a levegőben jelenlévő pára kicsapódik ezen a felületen, s azt benedvesíti. Kézenfekvő, hogy a kicsapódás annál nagyobb mér­tékű, minél

  • hidegebb a felület, illetve
  • minél nagyobb a levegő páratartalma.

A levegőben kisebb-nagyobb számban mindenütt jelenlevő gomba­spórák megtelepedve a nedvessé vált felületeken kedvező feltételeket találnak ki csirázásukhoz, majd növekedésükhöz.

A penészesedés elkerülésének tehát fontos feltétele, hogy a helyi­ség levegőjének minél alacsonyabb legyen a páratartalma, illetve belső határoló felületei minél melegebbek legyenek.

A helyiség levegőjében annál több a pára, minél több páraforrás található ott, illetve minél intenzívebb ezekben a páraképződés. Vegyük sorra, melyek egy lakás legfontosabb páraforrásai.

Az ott tartózkodó személyek

(z emberi szervezet bőrfelületein és légzőfelületein keresz­tül folyamatosan nedvességet párologtat el. Ennek mértéke az emberi tevékenység intenzitásától függ. Minél többen élnek tehát egy lakásban, s azok minél intenzívebb tevékeny­séget folytatnak, annál több a szervezetük által termelt és a környezetnek átadott pára. A létszámmal természete­sen egyenesen arányos a többi páraforrásból termelődő pára mennyisége is.

Főzés

Az ételek főzése, melegítése, sütése a bennük levő nedves­ség leadásával jár. A leadott nedvesség annál több, minél intenzívebb és minél tovább tart a hőközlés. A főzésből származó nedvességleadás természetesen a lakók főzési szo­kásaival is összefügg; rendszeres, napi egyszeri vagy több­szöri, csak hétvégi főzés stb.

Mosogatás – mossunk kevés vízzel

A főzéssel járó munka a mosogatás. Minél többet, minél gyakrabban főznek, a mosogatnivaló, így a mosogatás során keletkező pára is több.

Mosás- ha tehetjük alkalmazzunk gépi mosást

Mint vizes művelet a mosás is nedvességforrás. Gépi mosás esetén a leadott nedvesség kevesebb. A mosás gyakorisága függvénye a lakók életvitelének, tisztaságszeretetének, a la­kásban élők kor szerinti összetételének. Kis gyermekre nyilván több a mosnivaló.

Szárítás – használjunk centrifugát

A szárítás lényegénél fogva nedvességleadással jár. A centri­fuga használata esetén a nedvesség jelentősen csökken.

Tisztálkodás

A tisztálkodás során termelődő pára szorosan összefügg a lakók tisztálkodási szokásaival: annak módjával és gya­koriságával.

Takarítás

A takarításnak velejárói a lemosások, felmosások. A meg­nedvesített felületek száradása során keletkező pára a lakás légterének páratartalmát növeli.

Növényzet

A növényeket tároló edények, a növényzet felületei fo­lyamatosan nedvességet párologtatnak el.

Akváriumok

Az akváriumokban levő víz szintén folyamatosan párolog.

Az előbbiekben leírtakból következik, hogy a penészesedés meg­előzésének egyik legkézenfekvőbb lehetősége a levegő páratartalmá­nak csökkentése. Minél kisebb ugyanis a levegő páratartalma, annál alacsonyabb hőmérsékletig hűlhetnek le a határoló felületek anél­kül, hogy rajtuk a pára kicsapódna.

A levegő páratartalmának csökkentésére a következő lehető­ségek kínálkoznak:

  • a páraforrások számának csökkentése,
  • a páraképződés intenzitásának csökkentése,
  • a pára elvezetése.

A páraforrások számának csökkentése:

Végignézve az előzőekben felsorolt páraforrásokat több lehetőség is nyílhat azok számának csökkentésére. Nagy mennyiségű párának a lakás légterébe jutása elkerülhető például a szárításnak a szabad térbe való telepítésével. A növényzet elpárologtatásából származó légnedvesség csökkent­hető a növények telepítésének józan korlátok közé szorításával. Ugyanez áll az akváriumok telepítésére. Kinek-kinek saját adottságai szerint kell mérlegelnie, hogy a számba vett páraforrások melyikétől, illetve milyen mértékben kell tehermentesíteni lakását.

A páraképződés intenzitásának csökkentése:

Akkor is, ha egy-egy páraforrás nem küszöbölhető ki, tág tere nyílhat annak, hogy a rajta keresztül létrejövő páraképződés intenzitását csökkentsük. Ilyen lehetőség például a tusolás idejének ésszerű határok közé szorítása, szárítás előtt centrifuga használata, főzésnél kukta-edény alkalma­zása, takarításnál a felületek előzetes, alapos felszárítása ronggyal stb.

A pára elvezetése:

A lakás légterében levő páratartalom csökken­tésének a páraelvezetés nagyon fontos eszköze. Ennek legáltalánosabb módja a rendszeres és a páratermeléshez igazodó szellőz­tetés. A körültekintő, okos szellőztetés a kulturált lakáshasználat egyik nagyon lényeges jellemzője.

A szellőztetés történhet

  • természetes és
  • gépi úton.

Természetes szellőztetés, hogyan csináljuk?

A természetes szellőzés folyamatosan végbemegy elsősorban az ajtók és ablakok résein keresztül. Ebből az is következik, hogy a ré­sek túlzott eltömítésével a természetes szellőzésnek ezt a formáját is megszüntettük, a lakás légterében a pára így hamarabb feldúsul.

A természetes szellőzés intenzívebb ablak-, illetve ajtónyitás ese­tén, legintenzívebb pedig kereszthuzat létesítésekor. Szellőztetésünk akkor lesz megfelelő, ha az igazodik a páraterme­lés mértékéhez. Az intenzív páraképződést mindig intenzív szellőz­tetésnek kell követnie.

Természetes szellőztetés, hogyan NE csináljuk?

Általában nem szerencsés az a sokak által alkalmazott gyakorlat, hogy fürdőben, konyhában a használat idején kívül folyamatosan, csekély mértékben nyitva tartják az ablakokat. Ennek rendszerint az a következménye, hogy a folyamatosan beáramló hideg levegő az ablak körüli belső felületeket erősen lehűti, majd mikor az abla­kot bezárják és a nedvességet termelő üzem megindul, a lehűlt felületeken a pára intenzíven kicsapódik.

Gépi szellőztetés

Sok lakásban gépi szellőzés is segíti a pára elvezetését. Ez azon­ban csak a rendszeres, az előírtak szerinti üzemeltetés esetén lehet hatásos, és csak úgy, ha az elszívó nyílásokat tisztán és szabadon tartjuk.

A páraelvezetés eszköze lehet főzéskor a tűzhely feletti párael­szívó berendezés is.

Az előzőekben már beszéltünk arról, hogy minél hidegebb egy falfelület, a levegőnek annál kisebb páratartalma elégséges már ahhoz, hogy a felületen a pára kicsapódjék. Érzékelhetjük ezt abban az esetben, amikor egy normál páratartalmú szobában az ablakfelü­leten nem gyöngyözik a kicsapódott nedvesség, de a jégszekrényből kivett sörösüveg azonnal bepárásodik.

Mitől hűl le a fal a lakásban?

A falfelületek lehűlésének számos oka lehet. Az esetek többségé­ben azonban az elégtelen hőszigetelőképesség rejlik a hideg falfelü­letek mögött. Jelen cikkben nem célunk annak a boncolgatása miként lehet ezt a hiányosságot vagy hibát kiküszöbölni, hanem az, milyen eszközökkel tudjuk a penészesedés kockázatát a legeredményesebben csökkenteni addig is, amíg a műszaki át­alakítás vagy javítás meg nem történhet.

A hőszigetelés és a penészesedés kapcsolata

Az elégtelen hőszigetelő képesség fennállhat teljes falfelületen vagy a falfelület egy részén. Eligazodásunk megkönnyítése érdekében érdemes e helyen meg­említenünk, hogy a 38 cm vastag, kisméretű, tömör téglából épí­tett fal (tehát a másfél tégla vastagságú fal) rendelkezik olyan hő­szigetelő képességgel, hogy normál belső légállapot (20 °C hőmér­séklet és 65%-os relatív páratartalom) esetén belső felületén éppen hogy nem csapódik ki a pára.

A 30 cm vastag, kézi falazóblokkból épült fal, a blokkokban levő üregek jóvoltából, a kisebb vastagság ellenére kb. ugyanazzal a hőszigetelő képességgel rendelkezik, mint a 38 cm-es kisméretű téglafalazat. Egy 25 cm-es, kisméretű tömör téglafal hőszigetelő képessége már biztos, hogy elégtelen.

A hőhidak és a penészképződés kapcsolata

Részleges hőszigetelési elégtelenség előfordulhat még akkor is, ha a falmező hőszigetelő képesség elégséges, de egyes részein külön­böző okokból lecsökkent a hőszigetelő képesség, így például az ab­lakok, ajtók feletti vasbeton nyílásáthidalóknál, a falakat szintenként összefogó, s a födémek bekötését biztosító úgynevezett koszorúk­nál, amelyek általában szintén vasbetonból készülnek.

Egyszerűen geometriai okoknál fogva alacsonyabb a hőmérséklet a falsarkokban, mint a falmezőben. Hiszen míg a falmezőnél adott belső felülethez ugyanakkora   külső, lehűlő felület tartozik, addig a saroknál a kicsi belső sarokfelületet sokszorosan nagyobb külső felület hűti. Az ilyen csökkent hőszigetelő képességű falrészeket szokták összevontan ,,hőhíd”-nak nevezni.

Az tehát különösen fontos, hogy a lakás berendezésével, illetve használatával ne teremtsünk olyan körülményeket, amelyek még tovább fokozzák e kritikus felületek lehűlését, sőt — ha lehet —, inkább segítsük elő azok felmelegítését. Nézzük ezek után, melyek a lakáshasználat legfontosabb eszközei, amelyekkel a belső falfelületek szükségtelen mértékű lehűlése meg­akadályozható:

Szekrények ésszerű elrendezése

A homlokzati falak mellé és különösképpen a sarkokba ne telepítsünk nagy, összefüggő bútorfelületeket (pl. szekrényfalat). E bútorokkal ugyanis jelentős hőszigetelő ré­teget húzunk a fal elé. Ez azt eredményezi, hogy a szoba meleg légterével előzőleg közvetlenül érintkező belső falfelü­let, így csak egy hőszigetelő réteg közbeiktatásával érintkez­het azzal. Ennek pedig az a következménye, hogy ilyen körül­mények között e belső falfelület jóval hidegebb lesz. Ugyan­akkor azonban a szoba légterében levő párától ez a felület nincs elzárva. Tehát az ily módon hidegebb falszakaszon a párakicsapódás sokkal előbb bekövetkezik.

Fontos: Az ablakok, ajtók feletti áthidalókat elfedő függönyök hatása hasonló.

Bútorok mögött a légmozgás biztosítása, lábazat beépítésével

Amennyiben elkerülhetetlen a bútortelepítés a homlokzati fal mellé, vagy amennyiben megelégedhetünk a penész kockázatának kevésbé hatékony csökkentésével (pl. nagyon kevés nedvességforrás van a lakásban), akkor is néhány centiméterrel húzzuk el a bútorokat a faltól, s mindenképpen törjük át lábazatukat, vagy állítsuk lábra őket. Ezáltal a bútor mögötti légtérben meg tud indulni a levegő bizonyos mér­tékű áramlása, ami a légtérrel határos belső falfelület vala­melyes felmelegedését eredményezi. Nem véletlen, hogy elő­deink bútoraikat lábra állították.

Képkeretek mögött i légmozgás biztosítása egy egyszerű trükkel

Nagyon sok házban az is szokás volt régen, hogy a falra akasztott képek négy sar­kára dugószeletet   szegeztek a penész megelőzése céljából.

Hogyan szellőztessünk ésszerűen?

A szellőztetéssel kapcsolatban már említettük, hogy a huza­mosan nyitva tartott ablak, ajtó körül a falfelületek erősen lehűlnek. Kerülni kell tehát minden olyan szellőztetési módot, amely a falfelületek lehűlését eredményezi. Ezzel szem­ben előnyben részesítendő a többszöri, intenzív, néhány per­ces kereszthuzattal való szellőztetés. Ennek az előbb emlí­tetteken kívül az az előnye is megvan, hogy a leg-energiatakarékosabb. A kereszthuzat rövid időtartama alatt ugyanis sem a falaknak, sem a berendezési tárgyaknak nincs idejük áthűlni, utána tehát csak a levegő felfűtése emészt fel hő­energiát.

Hogyan fűtsünk, hogy ne legyen penész?

Mellőzük a szakaszos fűtést, mert amíg nem fűtünk, azalatt a falfelületek nagyon lehűlnek. Márpedig a fűtési szünet után általában olyan tevékenységek kezdődnek a lakásban, amelyek intenzív páratermeléssel járnak (pl. a család megjön a munkából, elkezdenek tisztálkodni, főzni, mosni stb.). Az előzőekben elmondottakból világos, hogy az ilyen helyzet kifejezetten kedvez a pára kicsapódásnak.

A szoba léghőmérsékletének emelése a falfelületek hőmérsék­letének emelkedését is eredményezi. Mikor e lehetőséggel élünk, természetesen azt is figyelembe kell vennünk, hogy ez nagyobb hőenergia igénnyel, a fűtési költségek növekedé­sével jár.

Végül röviden ki kell térnünk még arra, hogy a penész megtelepedése szempontjából a falak felületképző anyaga sem közömbös. Igaz, hogy bármiből legyen is a felület, a rajta elkerülhetetlenül lerakódó por, üledék táptalajává válhat a rajta megtelepedő gombaspóráknak. Maga a felületképző anyag is lehet kedvező táptalaja a spóráknak. Nyilván ilyen esetben fokozott a penészesedés veszélye.

A mész már régen is bevált?

Általában elmondható, hogy a meszelt felületek sokkal kevésbé hajlamosak a penészesedésre, mint a tapétázottak, vagy különböző műanyag bevonatúak.

A meszelés gyakoribb felújítása a kritikus felületrészeken szintén kedvező hatású, a lerakódott és táptalajt jelentő por, üledék eltá­volítása ugyancsak. Hátránya, hogy évente újra kell meszelni kell mésszel, és használat közben a mész befogja az aki hozzáér.

Ismétlődő tapasztalat mutatja, hogy a korábban meszelt és teljesen penészmentes felületeknek H**a festékkel való lefestése után a fal­felületek bepenészesedtek. Kritikus körülmények esetén tehát ezek­nek a festékeknek az alkalmazása nem javasolt.

Tartós megoldás a penészmentesítésre évente történő  újrameszelés nélkül?

Lényegében már a javítás módjaihoz tartozik, mégis megemlítjük a penészes felületek penészesedést gátló festékkel való kezelését. Hiszen ez bizonyos szempontból a lakás felújításának, s ezáltal a lakáshasználat részének tekinthető.

E célra elterjedt, és a hazai kereskedelemben kapható anyag: Protektor penészmentesítő festék >>.

Felhasználásának módját a termék vásárlásakor megkapott használati utasítás részletesen tartalmazza, de a felület penészmentesítésére a festés előtt figyelni kell.

Befejezésül szükségesnek tartjuk megjegyezni, hogy jelen cikkünk a látogató figyelmének felhívását szolgálja a leglényegesebb ve­szélyekre, s a penészesedés kockázatát csökkentő lakáshasználat legfontosabb elveire. Az esetek többségében a penészesedésben közrejátszó okok rendkívül sokrétűek, a penészesedés veszélye a laikus számára nem mindig könnyen felismerhető. Legtöbbször tehát szakértő bevonása nem mellőzhető, de legalább is messzemenően javasolt a felsorolt okok és megoldások megítélésében.

 

 

Árajánlatot kérek!