A falfelület felmérése, méretadatainak összeállítása

A falfestési munkák elkezdése előtt alapvető fontosságú a festésre szánt falfelület nagyságának pontos meghatározása, felmérése. A felmérési adatok ismeretében lehet ui. az anyagszükségletet, az átfutási (kivitelezési) időtartamot, a munkaidő-szükségletet stb. kiszámítani, egyszóval a szervezett munkavégzés feltételeit megteremteni.

Mi okozhat ezzel kapcsolatban problémát és mi az, ami könnyebbséget jelent?

Ezzel kapcsolatban számítási problémák nem merülnek fel, hiszen a munkaterület adottságaitól függően lényegében egyszerű vagy összetett (tagolt) falsíkok vagy görbületek által határolt terület (felület) számításáról és a felületek összesítéséről van szó. Felmérésnél gyakran az erősen tagolt alakzatok, díszítések, kiugró idomok, bonyolult formák stb. felületeinek pontos meghatározása, ill. kiszámítása jelenthet problémát. Sok esetben a nehezen elvégezhető mérések helyett célravezetőbb körültekintő szakmai becsléssel a felületet megállapítani.

Az anyagszükséglet számítása

A festendő falfelület nagysága, valamint a fajlagos anyagfelhasználási adatok (anyagnormák) ismeretében a munkaterületre eső anyagszükséglet kiszámítható. A fajlagos anyagfelhasználást falfestésnél általában 100 m2 felületre, ritkábban – igényesebb falfestési munkáknál – 1 m2 felületre vonatkozóan szokták megadni.

A munkaidő-szükséglet számítása

A falfestés időszükségletét – egyszerűnek látszó munkaműveletei ellenére – több tényező befolyásolja, így azt pontosan felmérni eléggé körülményes.

Ezzel kapcsolatban a meghatározó jellegű tényezők a következők:

  • A felület-előkészítési műveletek. Régi vagy új felületről van-e szó, felmerül-e a régi festékréteg eltávolításának szükségessége, vagy sem, festést zavaró javításokat (pl. rozsdafoltátütés, beázás, penészfoltok, sókivirágzások, repedések, folytonossági hiányok, sérülési helyek stb.) kell-e végezni és milyen mértékben.
  • A felület tagoltsága, a felületi érdesség és egyéb alaki tényezők, pl. sok a sarokhajlat, mintázat, ívben hajló felület, beugrások stb.
  • A felület szívóképessége, porozitása, nedvességtartalma, szilárdsága és egyéb sajátságos minőségi jellemzői.
  • A festéstechnika jellege, bonyolultsága, munkaigényessége. így pl. hazánkban helytelenül terjedt el a glutin- (állati) enyves festés, amely szappanozást, timsózást (gyakran kétszerit is!) stb., tehát járulékos, időt rabló munkaműveleteket jelent. Ehelyett pl. e két előkészítő műveletet nem igénylő cellulózenyves falfestés sokkal előnyösebb, kisebb munkaidő-szükségletű. Ugyanúgy helytelenül terjedt el nálunk a tükörsimára glettelt falfelületek iránti igény, amely gyakran műszaki szempontból is hiba.
  • A felhasznált festékanyag jellemzői, száradási sebessége (adott feltételek mellett), a szükséges rétegszín, fedőképessége stb.
  • A légköri jellemzők. Ilyen szempontból elsősorban a munkatér hőmérséklete, a légáramlási sebesség, ill. zárt szobatérben a légcsere mértéke, a levegő relatív páratartalma stb.
  • A felületi helyek könnyű és biztonságos megközelítési lehetősége, a munkatér tágassága. így pl. nyilvánvalóan megnehezíti a festőmester munkáját az, ha zsúfolt, erősen tagolt, az egyes falfelületi részeket nehezen megközelíthető, kényelmetlen testhelyzetben vagy segédeszközöket igénybe véve, esetleg személyi átmenő forgalomnak kitett helyen, egyszóval zavaró körülmények között kell elvégeznie a munkát.
  • A kéziszerszámok, segédeszközök esetleg gépi berendezések minősége, ill. ezekben rejlő hasznosításuk.
  • Szubjektív tényezőként természetesen a festőmester, szakmunkás rátermettsége, kézügyessége, szakmai tapasztalata és gyakorlata.
  • Az anyagelőkészítés körülményei. Nyilvánvalóan a felhasználásra kész (helytelen szóhasználattal „előregyártott”) anyagok jelentősen rövidítik a hagyományos, eléggé munkaigényes, helyszíni előkészítést.
  • Egyéb hasonló jellegű, zavaró vagy a munka elvégzését elősegítő körülmény.

A szakmai gyakorlatban a festőmunkákra vonatkozóan is jól megalapozott és kidolgozott munkaidőnormák állnak rendelkezésre.

A munkaműveletek elvégzésének feltételei

Általános feltételek

A festési munkák elkezdése előtt el kell végezni a falfelület felmérését, és átvizsgálni az állagát olyan vonatkozásban is, hogy kőműves által elvégzendő és hasonló javítások nem szükségesek-e? Meg kell határozni a környezeti hatásokra és egyéb igénybevételre alkalmas falfestési megoldást. Ugyanígy tanácsos elvégezni az előzetes színdinamikai tervezést is, ajánlott színmintával.

A munkakezdés építéstechnológiai feltételei

A falfestés, meszelés előtt a munkaterületen az egyéb befejező építési (építőmesteri) munkák készültségi foka legalább a következő legyen.

  • A homlokzati vakolatok, a külső díszítőkő- és műkőmunkák, valamint az egyéb befejező építési munkák készek legyenek.
  • A kőművesmunkák a belső térben is befejezettek legyenek, beleértve az esetleg szükséges helyi javításokat is. A felület kivirágzásmentes, kellő szilárdságú, ép és előírt simaságú legyen.
  • A lábazati és egyéb burkolómunkákat teljes egészében be kell fejezni, a hidegpadló, ill. aljzatbeton kész legyen.
  • A melegpadló burkolatoknál az aljzatbeton vagy az azt helyettesítő aljzatbeton, továbbá a vakpadló és falléc (frízdeszka) elkészüljön.
  • A víz-, fűtés-, gáz- és villanyszerelési munkák – legfeljebb szerelvényezés nélkül, de – befejeződjenek.
  • Az ablakszerkezetek és egyéb nyílászárók üvegezése kész legyen.
  • A nyílászáró szerkezetek acélpántjainak felszerelése, az illesztési műveletek, takarólécek felszerelése befejeződjék.
  • A lépcsőkorlátok, folyosó- és erkélyrácsok, ajtó- és ablakrácsok végleges elhelyezése, ill. felszerelése kész legyen.
  • Ipari üzemekben a festési munkák körletében levő gépi berendezések szabványos feszültségmentesítését el kell végezni, s azt a naplóban külön kell rögzíteni.
  • A falfestési munkák elkezdése előtt a munkaterületről az összes hulladékot, munkaeszközt stb. el kell távolítani. A bútorokat, berendezési tárgyakat úgy kell elhelyezni és tárolni, hogy azok a munkát ne akadályozzák, baleseti veszélyforrást ne képezzenek, és ugyanakkor a káros festékszennyeződésektől megvédhetők legyenek. Ugyanígy a padlóburkolatokat is, pl. fólia-, hullámpapír- stb. takarással, fűrészporhintéssel vagy egyéb módon meg kell védeni.

Légköri (klimatikus) feltételek

  • A helyiség hőmérséklete, a falak felületi hőmérséklete legalább +10 °C legyen. Ezt a hőmérsékletet a kész falfestés teljes száradási idejéig biztosítani kell.
  • A beltéri helyiségben vagy a külső légtérben csak olyan páratelítettség lehet, amelynél kizárt, hogy a festett falfelületekre a környező légtérből pára csapódjék le. Szükség esetén a légcserét természetes vagy mesterséges szellőztetéssel kell biztosítani (esetleg fűtéssel együtt).
  • A kész falfestést a páralecsapódástól és fagytól meg kell óvni.
  • A munkatérben az emberi szervezetet károsító vagy a festékbevonat száradását hátráltató huzat ne legyen.
  • A festési műveletek közben a helyiséget az esetleg beáramló poros, szennyezett levegőtől és egyéb elszennyeződést előidéző hatásoktól védeni kell.

A falfestés tervezése környezeti igénybevételre

A festett falfelület, a falfestékbevonat a rendeltetés szerinti igénybevétel során sokféle, erősen változó jellegű károsító hatásnak van kitéve. Végső soron ezek a károsító tényezők határozzák meg a falfestékbevonat élettartamát, tartósságát. Műszaki és gazdaságossági szempontból nyilvánvalóan az a falfestési megoldás a hatékonyabb, amely minél hosszabb időn át károsodás nélkül képes a környezetkárosító tényezőinek ellenállni.

Korrózió elleni védelem

A korrózióvédelem területén a szabványok és vizsgálatok egész sora foglalkozik a környezetállóság, környezeti hatások kérdésével, s ennek megfelelően egy adott igénybevételre alkalmas, korrózió ellen védő festékbevonat-rendszer tervezhető. A falfestésnél, rendeltetéséből adódóan, kevésbé szigorúak a követelmények, s ilyen vonatkozásban egyértelmű előírások, vizsgálatok egyelőre nincsenek.

Környezeti hatások, melyek ellen védeni kell a felületeket

A gyakorlati tapasztalatok alapján azonban elég jó megközelítéssel csoportosíthatók, ill. körülhatárolhatók azok a környezeti hatások, amelyek a falfestékbevonat alkalmasságát – anyagi (vegyi) felépítése alapján – meghatározzák. Felhasználásával az adott igénybevételre alkalmas, ill. leginkább számításba vehető falfestési eljárás (falfestékbevonat) kiválasztható.

Munkaszervezési szempontok

A helyi, építéshelyi viszonyok figyelembevételével, munkaszervezési intézkedéseket is kell foganatosítani. A termelékenység érdekében alapvető fontosságú a gondos, körültekintő előkészítés, a munkaműveletek folyamatosságának biztosítása. Minden olyan zavaró körülményt el kell tehát hárítani, amelyek ezt akadályoznák. így pl. a festési munkák során a munkaterületen egyéb tevékenységet végezni nem szabad. (Erre pedig különösen az építéshelyi munkák esetében csaknem rendszeresen sor kerül.) Ezt egyébként balesetelhárítási szempontok is indokolják.

Festési munkavégzésnél álljon minden szükséges eszköz és anyag rendelkezésre

A munkaterületen a szükséges, előzetesen felmért anyagok teljes mennyisége előírt minőségben rendelkezésre álljon, természetesen azok is, amelyekre esetenként váratlanul szükség lehet (pl. a különféle foltosodásokat szigetelő anyagok). Ugyanez vonatkozik az edényekre, kéziszerszámokra, segédeszközökre és gépi berendezésekre is. Fel kell készülni – ha ez szükségesnek látszik – a légállapot-határozók megváltoztatására is (pl. fűtés, légcsere szellőztetés stb.), ha azok esetleg a festékbevonat száradási folyamatát késleltetnék. Különösen késő őszi, téli időszakban végzett munkáknál lehet ilyen körülményekkel számolni.

A festési munka  környezetének védelme a szennyeződésektől

A környezet megvédésére, így elsősorban a padlóburkolatok, mázolt, lakkozott tárgyak (pl. ajtók, ablakok, bútorok stb.), üvegezés, falburkolatok és egyéb berendezési tárgyak szennyeződés elleni védelmére külön gondot kell fordítani.

Építéshelyi munkáknál (a már régebben érvényben levő rendelkezések szerint) a festés utáni szennyeződések eltávolítása, a takarítás elvégzése nem a fő- (generál)vállalkozó feladata, hanem a falfestést végző vállalaté, szövetkezeté vagy festőmesteré! Általános szabály: a szennyeződés elleni védelem és felkészülés sokkal kevesebb fáradságba, költségbe és időbe kerül, mint a takarítás utólagos elvégzése a festéssel járó szennyezés után!

Környezetvédelmi tiltások a festés kapcsán

A környezetvédelmi intézkedések is tiltják a környezet szennyezését. Szigorúan tilos festékanyagokat pl. élővizekbe, szennyvízelvezető csatornákba (WC-öblítőkbe stb.) táplálni, füvesített, parkosított területre stb. juttatni, és azáltal környezetszennyeződést okozni. Különösen homlokzatfestési munkáknál kell ilyen szempontból is körültekintő és megelőző intézkedéseket foganatosítani.

Egyéb irányelvek, melyeket be kell tartani festési munka végzésekor

Építéshelyi festőmunkáknál előzetesen ellenőrizni kell azokat a munkaterületeket, amelyek a festési műveletek elvégzése szempontjából jelentősek. A festési munkák során más építőmesteri munkákat megrongálni vagy elszennyezni nem szabad. A megrendelő kérésére a falfelületen értékelésre alkalmas ajánlati falfestési (színárnyalati) mintát kell készíteni. A falfestőmunkák ápolására, karbantartására vonatkozóan a megrendelő számára részletes utasítást (felvilágosítást) kell adni.

Árajánlatot kérek!