Helyes szellőztetés a penész elkerülése érdekében

Szellőztetés

A helyiségen belüli nedvesség csökkentése érdekében naponta több alkalommal rövid lökésszerű szellőztetést (5-10 percre egy vagy több ablakot teljesen kinyitva) kell végezni. A keresztszellőztetés ilyenkor különösen hatékony. Olyan esetekben, amikor például a tulajdonos távolléte miatt erre nincsen lehetőség, résnyílásra történő szellőztetés (pontos résméretek előfeltétel) is ésszerű lehet.

Szellőztetés

Új építésű vagy felújított lakásoknak az építési nedvesség miatt egy bizonyos időszakon át lényegesen több szellőztetésre van szüksége. Magas nedvességű és jól hőszigetelt helyiségeknél gyakran nem lehetséges kézi szellőztetéssel a levegő páratartalmát a szükséges mértékűre csökkenteni. Ilyen esetekben egy mechanikus szellőztető segítség megteszi.

Mechanikus szellőztetéseknél két rendszer kerülhet mindenekelőtt megfontolásra:

  • Igény szerinti szellőztetés magas nedvességtartalmú lakórészekben, vagyis a konyhában és a tisztasági blokkban. A ventilátorokat célszerűen nedvességérzékelő hozza működésbe.
  • Levegő ki- és bevezető rendszerek hővisszanyeréssel. Ezeknél a berendezéseknél, amelyeket lehetőség szerint úgy kell üzemeltetni, hogy az ablakok a fűtési időszak alatt nincsenek kinyitva, a levegőcserét a nedvességterheléshez kell igazítani és a levegőt ott kell elszívni, ahol a nedvességforrások koncentrálódnak. Manapság nagyobb beruházásoknál az egész épület ellátására földi hőkicserélőt alkalmaznak. Tavasszal és nyáron ez bizonyos mikrobiális problémákhoz vezethet, amikor a hőcserélők falain magas relatív páratartalom vagy akár páralecsapódás lép fel.

Tippek a helyes szellőztetéshez


A helyiség nedveségtartalmának csökkentéséhez lehetőleg naponta többször rövid „lökés” szellőztetést (5 – 10 perc szélesre tárt ablakokkal) kell alkalmazni.

1. Fürdőszoba

A fürdőszobában, különösen ott, ahol a szellőzési lehetőségek elégtelenek, zuhanyozás után célszerű a vizet a falakról és a talajról eltávolítani. Így azt nem szellőztetéssel kell elvezetni. Zuhanyozás után az ablakot célszerű rövid időre teljesen kinyitni (ha van).

A nedves törölközők és a falak a fürdőszobában – a rövid szellőztetés ellenére – még mindig sok vizet tartalmazhatnak és ez hosszútávon a helyiség magas relatív páratartalmát állítja be, itt segítség lehet az ajtót a lakás egyéb, fűtött helyiségei felé nyitva hagyni. Kicsi, ablak nélküli helyiségekben ajánlatos egy relatív páratartalom érzékelő által vezérelt mechanikus szellőztetőt beszerelni.

2. Konyha

A konyhában egy szagelszívó által az elhasznált levegőnek a szabadba juttatása sok nedvességet eltávolíthat a helyiségből. Ilyen elvezetés ezen felül a főzés során képződő pára szempontjából – gázzal való főzésnél – az elégetett gázanyagok elvezetése mellett is ésszerű. A légárammal ellátott szagelszívók a konyha nedvességtartalmának csökkentésére nem alkalmasak.

3. Hideg helyiségek

Kevésbé fűtött helyiségeket (pl. hálószoba) nem célszerű más, jobban fűtött helyiségekből melegen tartani, máskülönben ezekben a helyiségekben a falakon vagy az ablaküvegen páralecsapódás keletkezhet.

A – kevésbé fűtött – hálószoba használatakor jó szellőztetéssel kell a nedvesség eltávolításáról (minden hálóvég vízgőzt ad le) gondoskodni, mert máskülönben páralecsapódás fordulhat elő. Olyan helyiségeknél, amelyeket hosszabb ideig nem használunk és nem fűtünk, az újbóli használat előtt célszerű fokozottan kiszellőztetni.

Távollét

Ha a lakás használójának távolléte miatt az ablakoknak napi többszöri kinyitására nincsen lehetőség, legalább a belső ajtókat nyitva kell hagyni, hogy a még jelen lévő nedvesség a nedvesebb részekből (pl. konyha, fürdőszoba) egyenletesen oszoljon el a helyiségek között.

A helyiség légtechnikai berendezései az egyszerű szellőztető berendezésekre, valamint a klímaberendezésekre csoportosíthatók, amelyek a levegőt kiegészítőleg képesek hűteni és nedvessé tenni. A helyiség légtechnikai berendezések előnye az, hogy az időjárástól függetlenül garantálják a minimális levegőcserét.

Szellőztető rendszer

A berendezéseknek csak szellőztető és fűtési funkciói vannak, miközben a szellőztetés egyidejűleg a levegő szennyeződéseinek és páratartalmának az épületből történő eltávolításáról is gondoskodik. A magas relatív páratartalmú problémás zónák valamint a gombák kifejlődésének veszélye miatt ezek a berendezések a) tavasszal / nyáron az említett földi hőcserélőben és b) télen, magas relatív páratartalomnál a földi hőcserélő bevezető részén lévő szűrőkből áll.

Szellőztető

Klímaberendezések

A hűtés és nedvesítés kiegészítő funkciójával rendelkező berendezések (klímaberendezések) feladatuknak megfelelően magas relatív páratartalmú területeken működnek, s ezért problémákhoz is vezethetnek. Ahogyan ezeket a berendezéseket higiéniai szempontból tervezték és üzemeltették volna, a 6022 sz. VDI-irányelvben van leírva (lásd alább).

Az adatok a levegőbeszívás helyének helyes megválasztásától a légvezetékek tisztaságán keresztül egészen a nedvesítés és szűrés helyes eljárásáig terjed. A helyiség légtechnikai berendezéseket kiképzett szakembereknek rendszeresen karban kell tartania.

Helyiség légtechnikai berendezések karbantartása és ellenőrzése higiéniai szempontból (VDI 6022)

A szóró nedvesítőket minden 6 hónapban rendszeresen tisztítani kell. A gyűjtőteknőben összegyűlt vizet hosszabb leállás esetén le kell engedni, és működés közben rendszeresen cserélni kell. A nedvesítő víznek csak 1000 KBE/ml-t szabad tartalmaznia. A nedvesítő berendezést rendszeresen tisztítani kell. Mikroorganizmusok által okozott szennyeződésnél fertőtleníteni kell.

A légvezetékek valamennyi falára érvényes az, hogy csapadékesőnek hosszabb távon egyetlen helyen sem szabad fellépnie. A légvezetékek és valamennyi felület, amelyet a levegő érint, „tisztára seperve” kell lennie. Felülvizsgálat céljából a port vagy szennyeződést oldószertartalmú törlőronggyal egy meghatározott felületen kell levenni és mérni.

Lecsapódó párával működő hűtőknél a kondenzátum elvezetését visszacsapó szifonnal kell ellátni. A kifolyónak a legmélyebben fekvő helyen kell lennie. A szifont nem szabad szorosan a vízelvezetőhöz csatlakoztatni. A lamellák benövéseit és üledék-lerakódásait és ki kell küszöbölni.

Szűrők cseréje

A szűrőket rendszeresen cserélni kell, vagy egy előre megadott nyomáskülönbség elérésekor, vagy egy meghatározott állásidőnél: a külső levegőszűrőket legkésőbb egy év után, a szekunder szűrőket legkésőbb két év után.

Bevonat, amely hozzájárul a páratartalom szabályozásához? Most kérhet rá árajánlatot, amit perceken belül küldjük: 

Árajánlatot kérek!