Hogyan védheti egy passzív ház a környezetet?

Az alábbi összefoglaló a passzív házak előnyeire mutat rá, melyeket először 1988-ban Németországban építettek és energiatakarékosság szempontjából 90% -kal eredményesebbek bármely más otthonnál.

Ezek tulajdonképpen energiatakarékos házak, melyek egész évben biztosítják az otthon kényelmét, anélkül, hogy szükségünk lenne fűtést-hűtést segítő rendszerekre. Ezekkel a házakkal pénzt takarítunk meg, védik a környezetet. Remek lehetőség mindenhol, amennyiben népszerűek lesznek.

Hogyan védheti egy passzív ház a környezetet?

Hogyan védheti egy passzív ház a környezetet?

Az energiatakarékosság és a környezetvédelem témája szorosan összekapcsolódnak. Nem véletlen, hogy az ingatlanok kialakítása során is fontos szerephez jut a két tényező. Németország vezető helyet foglal el a passzív házak építésének területén, de világszerte is egyre többen döntenek a korszerű megoldás mellett.

Mit jelent a passzív ház kifejezés?

A passzív házak olyan energiatakarékos épületek, amelyek kialakításuknál fogva minimalizálják a leadott hő mennyiségét, és maximalizálják a hőfelvételt. A hagyományos ingatlanokkal összehasonlítva mindössze 10%-os energiaszükséglettel üzemelnek ezek az ingatlanok, ami a környezetvédelem és a takarékosság szempontjából korántsem elhanyagolható.

A passzív házak 1988 óta

Professor BO Adamson és Dr. Wolfgang Feist nevéhez köthető az ötlet, miszerint olyan házakat lenne érdemes építeni, amelyek maximális kényelmet biztosítanak és mégis a fenntartható fejlődést szolgálják környezetkímélő megoldásaikkal. Az 1988-ban megszületett ötlet végül Darmstadtban került a valóságba átültetésre. Olyan négylakásos, terasszal ellátott sorház épült, amely 12kw alatti energiafogyasztással állt a lakók rendelkezésére, és ennek érdekében kényelmi szempontból gyakorlatilag nem is kellett kompromisszumokat kötni.

Milyen előnyei vannak a passzív házaknak?

  • Fenntarthatóság éghajlattól függetlenül: A meleg éghajlaton szükséges hűtésen igen sokat lehet spórolni a passzív házaknak köszönhetően, hiszen klíma használata nélkül is kellemes belső mikroklíma alakítható ki. Ellenben a hideg éghajlaton sem szükséges komoly ráfordításokkal járó fűtési megoldásokat alkalmazni.
  • Kivitelezhetőség és árak: Alapvetően elmondható, hogy azokban az országokban, ahol a passzív házak építéséhez szükséges korszerű rendszerek és alapanyagok olcsóbban elérhetőek, ott az ilyen jellegű épületek sokkal nagyobb számban vannak jelen. Érdemes figyelemmel követni a támogatási megoldásokat, ezzel korrekt lehetőségeket találva akár itthon is.
  • Kényelmes otthon: A passzív házak kényelmüket annak is köszönhetik, hogy a padló és a falak kellemes hőmérsékletűek. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a penészesedés és a kellemetlen huzat jelenség elkerülje az otthont, de ugyanakkor az ingatlan természetes szellőzése is megoldható.
  • Korszerű kivitelezés: A magánházak és középületek építésére is alkalmas megoldások igen változatosak lehetnek. A többféle kialakítás között mindenki találhat kedvére valót.

Passzív ház és design- mire érdemes figyelni?

  1. Nem mindegy a helyszín! Az ingatlan design-ját érdemes a terület klímájához igazítani, ezért az építkezés előtt erről célszerű információkat szerezni.
  2. Figyeljünk a fekvésre! Az ingatlan megfelelő tájolásával kihasználhatjuk a napsütés erejét, a napkelte irányát, de a szélerősség is hozzájárulhat ahhoz, hogy természetes erőforrásra lelve csökkentsük az ingatlan fenntartási költségeit.
  3. Árnyékos fekvéssel az energiatakarékosságért: Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az ingatlan tájolása, vagy például a természetes árnyékot nyújtó fák hozzájárulhatnak a meleg hónapokban az energiafelhasználás csökkentéséhez.
  4. Figyeljünk a belső terek fekvésére! A nagy alapterülettel rendelkező helyiségeket érdemes úgy tájolni, hogy azok észak felé nézzenek, így sok természetes fény jut majd be.
  5. Hőösszevonás alkalmazása: ennek segítségével az egyes helyiségek hőmérsékletének különbségei kiegyenlíthetővé válnak, ami nagymértékben hozzájárul a kényelemhez.
  6. Természetes szellőztető rendszerek: bár az épület típusa és a klíma is hatással vannak a szellőzésre, de nem mindegy, milyen rendszereket terveznek a szakemberek, és hová kerülnek a nyílászárók.
  7. Passzív ablakok: A passzív házakhoz úgynevezett passzív ablakok járnak, vagyis célszerű figyelni azok méretére, elhelyezésére, illesztésére is, amikkel sokat lehet takarékoskodni.
  8. Szigetelés: Az ingatlan hőszigetelő rendszerét úgy célszerű megválasztani, hogy az passzoljon az éghajlathoz és a rendszerint uralkodó időjárási viszonyokhoz.

Passzív házak- Az 5 leggyakoribb tévhit

1. Valóban megfizethetetlen?

Sokan abban a tévhitben vannak, hogy a passzív házakat csak a gazdagok engedhetik meg maguknak. Ugyan kezdeti költségekre biztosan lehet számítani, de ezek idővel sokszorosan megtérülnek. Összességében véve pedig a passzív házak megfizethetőbbek, mint a hagyományos ingatlanok.

2. Tényleg rossz a levegőminőség?

Mivel a passzív házak nyílászárói hermetikusan zárnak, ezért sokan azt hiszik, hogy ez a levegő minőségére is hatással lesz. Ami azonban a szigetelés szempontjából hasznos, az nem befolyásolja a szellőztetés lehetőségét.

3. A vastag falak tényleg nem túl praktikusak?

A hőszigetelés terén nem csak a falaknak, hanem a nyílászáróknak is fontos szerep jut. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a passzív házakban az ablakok környékén is kellemes hőmérséklet uralkodik, ami egyébként nem mondható el a hagyományos ingatlanokról.

4. Egyen megjelenés, minimál design?

A passzív házak külső kialakítása nem kell, hogy feltétlen egyen megjelenéssel bírjon. Az elmúlt években már sokféle lehetőség közül választhatunk, megtörve ezzel az eredeti kivitelezés egysíkúságát.

5. Sokat kell várni, míg megtérül a beruházás?

Érdemes tovább gondolni annál, hogy mennyit fizetünk ki az építkezésre, hiszen korántsem mindegy, mennyibe kerül majd az ingatlan fenntartása. A passzív házak esetleges magasabb beruházási költségei hosszú távon garantáltan kifizetődőnek bizonyulnak.

Árajánlatot kérek!