Tájolás, megvilágítottság összefüggése a falszínnel

Színek hatása

Ha a lakóteret javarészt mesterséges fényforrás, különösen, ha fénycsövek világítják meg, tekintettel kell lenni az egyes színek fényvisszaverő képességére. Ez nem utolsósorban energiatakarékossági, az emberi szem kímélése szempontjából pedig kifejezetten egészségvédelmi kérdés.

Így pl. egy 6×5 m alapterületű lakószobát, fehér mennyezet és világos krémsárga falfelület esetében, egyetlen 100 W-os izzó kifogástalanul megvilágít. Ha azonban sötét tónusú és mintázatú a falfelület, s esetleg a mennyezet sem fehér, akkor még egy 150 W-os izzóval sem érhető el ilyen kedvező fényhatás.

Térhatás-változtatás igénye

A lakóterek harmonikus összhatásának kialakításakor mérlegelni kell azok látszólagos nagyobbításának, kisebbítésének, tehát térbeli arányai megváltoztatásának igényét. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy a falfelület nagy mintázatai mindig kisebbíteni látszanak a szobateret, esetleg a zsúfoltság, telítettség benyomását keltik.

Milyen falszínek illenek kis szobába és nagy szobába?

Kisméretű vagy berendezési tárgyakkal zsúfolt helyiségekben tehát világos színárnyalatú, mintázat nélküli vagy legfeljebb apró mintázatú falfestés a célszerű. Ha azonban nagyméretű szobát kell kisebbíteni, akkor élénk vagy meleg színű (piros, narancs), nagyobb mintázatú falfestés hat előnyösen.

Ma gyakoribb a kisméretű lakóterek megnagyobbításának igénye, különösen akkor, ha a bútorok, beépített szekrénysorok még kisebbítik is, mintegy lezárják a teret. Ebben az esetben világos színű, esetleg hidegebb tónusú (pl. világoskék), apró mintázatú vagy mintázat nélküli falfestés ajánlatos.

Eltérő megvilágítású felületek festése

Nem szabad idegenkedni attól sem, hogy a beárnyékolt és sötétebb megvilágítású falfelületre eltérő, világosabb árnyalatú, az erősen megvilágított falfelületre pedig sötétebb árnyalatú festés és mintázat kerüljön. Így bármilyen részleges helyi megvilágításnál is egyenletes tónusúnak, ill. megvilágításúnak tetszik a falfestés.

Játék a mintákkal

A nagyméretű szobaterek előnyösen „csökkenthetők” pl. szemléltető (esetleg kézi festésű) mintázatok kialakításával. (Újabban ilyen célra a teljes falfelület-egységeket elfedő, térlátású, festményszerű tapétákkal, poszterekkel borítják.) A falfelület görbesége, kisebb-nagyobb felületi egyenlőtlenségei, esetleg kellemetlen tagoltsága lényegesen csökkenthető elmosódó mintázatokkal, lazúrfestéssel, álcázó, szórt, szemcsés felülettel, esetleg plasztikus mintázatokkal. Ez utóbbit még úgy fokozzák, hogy a mintázatot egymásnak kiegészítő színeiből, a vezető vonalakat egymáson kissé eltolva állítják össze, s ily módon a síkból kiállani látszó plasztikus mintázatú falfestés képezhető.

A gyerekszobákban, ebédlőkben, konyhákban kellemesen hatnak az egyedi mintázatok, matricák, pl. saját készítésű vagy festésű állatminták, mesealakok, virágok, gépkocsik és ehhez hasonló motívumok.

Egyéb szempontok

Az összhatás, összkép kialakítása mindegyik lakótérben igen kényes, fontos probléma. Ilyen vonatkozásban jelentős szerepet kap a padlózat színe. Újabban eléggé elterjedtek a szőnyegpadlók, a PVC-, linóleum stb. padlóburkolatok. Főleg a szőnyegpadlókat készítik igen élénk, tetszetős színárnyalatokban (élénkpiros, szilvakék, mangánkék, sárga, narancs, narancsvörös, olívzöld, barna, egérszürke stb.). Egyszerű az eset, ha a szőnyegpadló semleges szürke. Ezzel ui. minden színárnyalatú falfestés és mintázat összehangolható, hiszen a szürkével mindegyik szín harmonikus színpárt képez. Élénk színű szőnyegpadlóknál ki kell használni a festett falfelülettel összehangolt, kiemelő jellegű hatásukat.

A színárnyalat érzékelését befolyásoló tényezők

A színárnyalatok kiválasztásakor különösen ügyelni kell arra, hogy nagy felületen másképpen érvényesülnek az élénk és sötétebb, nagyobb színmélységű árnyalatok, mint pl. az 1-2 dm2-nyi mintalemezen, másrészt a nagyobb méretű, főleg élénk színű szőnyegpadló alapvetően befolyásolja a festett falfelület színárnyalatát.

Árajánlatot kérek!