Óvoda penészesedének káros hatásai (Esetpélda)

Előtörténet:

Egy óvodában a lapostető rossz szigetelése következtében vízbeszivárgás történt. Még a lapostetőnek lejtős tetőre történő kicserélését és a látható penészgomba szennyeződések eltávolítását követően is maradt a jellegzetes „dohos-penészes” szag.

Panaszok:

Az óvónők gyakran panaszkodtak fejfájásra. Allergológiai vizsgálatok nem mutattak ki senkinél penészgomba elleni érzékenységet.

Helyszíni szemle:

A bejárás során nem volt feltűnően látható penészgomba képződés. A felfüggesztett fafödém alatt viszont a szigetelőanyagban (kőgyapot) masszív penészgomba kifejlődés volt tapasztalható. Ennek során döntően Penicillium fajtákról volt szó. A szennyezett szigetelőanyagot a lapostető felújításakor láthatóan otthagyták és a kiszáradás hiányos lehetősége tovább támogatta penészgomba kialakulását.

Vizsgálatok:

Célirányos penészgomba spórákra vonatkozó helyiséglevegő mérések alacsony levegőkoncentrációt mutattak (20 KBE/m3 alatt).

Értékelés:

A beltéri helyiség levegőjében tenyészthető penészgomba mérése nem hozott megnövekedett koncentrációs értékeket. A bejáráskor viszont egyértelműen felismerhető penészgomba kifejlődést találtunk a szigetelőanyagban.

Javaslat: felújításra van szükség.

Intézkedések és eredmény:

A szigetelőanyag eltávolítását követően az egészségügyi panaszok is visszaestek.

Összegzés


Ebben az esetben a rossz szigetelőanyag  kiválasztása okozta a problémát! Sok hagyományos szigetelőanyag egyszerűen nem biztosítja a helyiség kellő szellőzöttségét, így a penészgombák elszaporodhatnak.

Árajánlatot kérek!